Logo
18. aprill 2018
15 (1096)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Peeter I majamuuseum Kadriorus

DMITRI UNT,      10. mai 2006


Kõik Tallinna elanikud teavad ja armastavad Kadriorgu, linna kõige ilusamat ja tuntumat parki, mille saamislugu on ebatavaline. See linnalooduse kordumatu nurgake on Peeter Suure kink abikaasale Katariinale.

Katariina lossi teavad kõik, aga väikest tsaarimajakest aga võrdlemisi vähe. See asub aadressil Mäekalda 2, presidendilossist natuke Lasnamäe poole, mõni samm KUMU-st.
Maja ostis Vene tsaar 1714. a. bürgermeister Drentelni käest ja, nagu teada, lõunatas ja ööbis selles.
Teeme väikese ringkäigu majamuuseumisse, vaatame eksponaate, tunnetame monarhi reformaatorivaimu.
Kõik on tagasihoidlik, lihtne, ei mingeid «tsaarilikke» liialdusi.
Siin saab selgeks, et Peeter I, kes rajas suurejoonelisi paleesid ja parke oma impeeriumi auks, oli igapäevaelus vähenõudlik ja eiras suurilmamõnusid.
Paljut võivad rääkida isiksusest, kelle kiindumuseks olid meri ja mereasjandus, laud, millel Läänemere kaart, ja korveti «Schlüsselburg» mudel.
Majas on säilinud pliidi ja suitsulõõriga köök, kus valmistati toitu kõigile majaelanikele. Magamistoas on baldahhiinvoodi, mis oli valmistatud tsarinna jaoks. Söögitoas, kus tsaar sageli pidas nõu lähikondlastega, on alles originaallaud ja -toolid (vahetatud on ainult katted).
Muuseumitöötajad laiendavad pidevalt väljapanekut, kasutades Peetri ajastust, 18. sajandi esimesest poolest pärit eksponaate.
Kõik see loob imelise meeleolu. Võib tunduda, et kohe-kohe avaneb uks ja lävel seisab sihikindel suurekasvuline Peeter I, käevangus säravalt naeratav Katariina…
Kahjuks oli muuseum kaua aega unustuses (taasavati alles möödunud suvel). Kuna hoones polnud keskkütet, hakkasid mitmed hinnalised eksponaadid niiskuse tõttu kaotama oma väärtust.
Olukord muutus 2002. a. tänu tollasele Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele. Ajaloolane ja kunstiteadlane Jüri Kuuskemaa tuli linnapea vastuvõtule ja rääkis talle majamuuseumi olukorrast. Linnapea reageeris kui tõeline linna patrioot.
Intervjuus ajalehele «Pealinn» ta ütles: "Ei ole kahtlust, et Peeter I maja-muuseum ja tema ümbrus vajavad suuremat tähelepanu ja hoolt. Ka meie, tallinlased, võlgneme tänu tsaar Peetrile tema loodud suurepärase lossi ja pargi eest. Seda enam, et park on algusest saati olnud kõikide linnakodanike jaoks."
Sellest ajast algaski majamuuseumi rekonstrueerimine. 2004. aasta oktoobriks lõpetatud tööd läksid maksma 2,6 miljonit krooni.
Nagu kirjutas «Pealinn» 8. oktoobril 2004, oli ürituse «Peterburi kohtumised Tallinnas» raamesse planeeritud majamuuseumi avalik avamine, kus pidid osalema nii Tallinna linnapea Edgar Savisaar kui ka Peterburi kuberner Valentina Matvijenko. Kuna samal ajal juhtus «Faktulin-gate», osalesid esimesel ekskursioonil, mida viis läbi Jüri Kuuskemaa, abilinnapea Tatjana Muravjova ja asekuberner Sergei Tarassov.Viimati muudetud: 10.05.2006
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail