Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Jaak Aab kui tubli töömesilane

JAANUS KARILAID,      25. aprill 2018

Jaak Aab sai selle töömesilase-kuvandi endale tükk aega tagasi Keskerakonna sees, olles aastatel 2005–2007 sotsiaalminister. Haridusinimesena nii kiirelt end sotsiaalpoliitika detailidega kurssi viia suudab ainult suure töövõimega mees.

 

s1072

Ka nüüd mõni aeg tagasi, võttes üle riigihalduse ministri portfelli, tuli Keskerakonna ministril Jaak Aabil silmitsi seista paraja probleemide puntraga.

Haldusreform oli eelmise valitsuse poolt alustatud, paljud protsessid olid mehhaanilised ja kunstlikud. Kuid siiski õnnestus kohalikele omavalitsustele lisaressurssi juurde saada ja võita erandeid liitumistele.

Antud olukorras oli see suhteliselt maksimumi-lähedane tulem, sest tuletagem meelde, et eelmise valitsuse kaks partnerit on täna Keskerakonnaga valitsuses. Nende soov kinni hoida eelmise koalitsiooni poliitikaid ja mitte tunnistada varasemaid vigu on inimlik. Lisaks on kõigil soov kinni hoida lubadustest konsensusjuhtimise kontekstis. See tähendab, et kui üks 15-st ministrist ajab käe püsti, on teema kummuli ja tuleb otsast alustada.

 

Tihti ei saada ka aru, kui räägitakse tulubaasi kasvust. Toon näite Haapsalu linnast, kes on reaalselt võitnud Jüri Ratase valitsuse tegevusest ja otsustest.

Tulumaksu kohaliku omavalitsuse määra suurendamine 11,6 protsendilt 11,86 protsendile andis lisaks 209 000 eurot. Tasandusfondi jaotuse muudatused lisasid Haapsallu 170 000 eurot ja toetusfondi suurendamine sotsiaalvaldkonnas 18 000 eurot. Enim raha tuli juurde toetusfondi suurendamisest hariduse valdkonnas – 730 000 eurot. Kui see arv lahti seletada, siis saavad Haapsalu õpilased senisest paremat koolilõunat, erivajadustega õpilased rohkem tugiteenuseid, õpetajad ja koolieelsete lasteasutuste töötajad kõrgemat töötasu. Noortel on soodsamad ja mitmekesisemad võimalused hariduseks ja huvitegevuseks. Ettevõtjate toetuseks lisandus tööstusalade juurdepääsutee renoveerimiseks 100 000 eurot. Linna läbiva Tallinna maantee renoveerimise toetuseks eraldati 1 000 000 eurot. Huviharidusse tuli lisaks üle 100 000 euro.

See on kohalikku elu edendav täiendav raha, mis jõudis Haapsalusse tänu tänase valitsusliidu seatud eesmärkidele. See on lisaressurss, millega saab anda paremat teenust ja luua kvaliteetsemat elukeskkonda.

Sellesse positiivsesse arengusse panustas Jaak Aab riigihalduse ministrina palju oma teadmisi ja energiat. Lisaks töömesilase-kuvandi kinnistamisele sättis ta ka tugevamalt paika eetilist standardit. Tunnistas oma eksimust ega õigustanud midagi. Vabandas ja võttis puhta lehe ning tegi avalduse ministriametist tagasi astumiseks.

 

Keskmõte:

Haldusreform oli eelmise valitsuse poolt alustatud, paljud protsessid olid mehhaanilised ja kunstlikud. Kuid siiski õnnestus kohalikele omavalitsustele juurde saada lisaressurssi ja võita erandeid liitumistele.

 

JAANUS KARILAID,

Riigikogu liige (Keskerakond)Viimati muudetud: 25.04.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail