Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Streik jätkub, liituvad uued töölised

KESKNÄDAL,      14. veebruar 2018

Kuidas ka tööandja HKScan on teleintervjuudes Anne Mere näol oma head suhtumist töölistesse kiitnud, ei usu seda ei streikijad ega ka ametiühingutegelased.

 

Tööandja rääkis korduvalt, et palku olevat tõstetud. Väidetavat palgatõusu ei loe ametiühingu eksperdid välja neile laekunud palgalehtedelt. Tööandja materjalidest nähtus, et üheksa kuu keskmine palk oli 2017. aastal 40 eurot madalam 2016. aasta keskmisest, põhjuseks etteantava töömahu ja sellega seotud tulemustasude vähenemine.

HKScan sai tapamaja töötajate kirjaliku palganõude juba möödunud aasta augustis, kuid see sai lakoonilise kirjaliku vastuse, millest ei õhkunud empaatiat ega läbirääkimissoovi. Siis polnud veel ei ametiühingut ega streigihirmu. Tänaseks on olukord muutunud. Hästi ei lähe ka kogu kontserni müügitöö, ja see peaks Rakveres toimuva tõttu neid vähemalt hoiatama.

 

Eesti ametiühingute juhi Peep Petersoni sõnul „meenutab suhtumine kolonialisti oma. Palku mitte tõstes riskib ettevõte kõvasti”.

Esimesed tagasilöögid on juba toimunud. Suur kaubanduskett Selver loobus Rakvere värske liha turustamisest ja ostab edaspidi oma müügitoorme väiksematelt tootjatelt. Kaup võetakse Eesti erinevate tootjate valikust ning jõuab lettidele ilma vahendajateta. Seega madalama kuluhinnaga. Selveri lahkumine peaks olema külmaks dušiks ka kontserni juhtkonnale. Praegu müüb Rakvere lihakombinaat ehk HKScan Estonia ennast kiites aastas seajalgu üle 600 tonni, sellest vaid kümme protsenti Eestis.

Selline teadmine tuletab vägisi meelde eelmise riigi aegu, kui siin olidki peamiseks lihatoodanguks just seajalad.

 

Omanikfirma HKScan Estonia koosseisu kuuluva linnulihatootja Tallegg ees Tabasalus oli  pikett lihakombinaadi töötajate palganõude toetuseks. Piketi ajal toimus Talleggis Euroopa Töönõukogu ette valmistav koosolek, kus olid kohal HKScan grupi töötajate esindajad kõigist HKScan-i asukohariikidest.

„Meid ei takista midagi. Meie oleme oma nõudmised esitanud ja ootame, millal meile pakutakse välja variant, mis meile sobiks,“ kommenteeris Ametiühingute Keskliidu organisatsioonisekretär Artjom Arhangelski läbirääkimiste olukorda.

Ametiühinguga liitus veel 10 Rakvere lihatöölist ja praegu ollakse valmis streikima kasvõi kuu aega.

 

Eesti Rakvere lihatööstuse ja Talleggi emafirma  HKScan  sai möödunud aastal  üle 40 miljoni euro kahjumit. "Neljanda kvartali ja kogu aasta tulemused olid selge pettumus," ütles HKScani juht Jari Latvanen börsiteates. Lisaks avaldas mõju eelmise aasta algul käivitatud kokkuhoiuprogramm, kui kontsernis kaotas töö 160 inimest — ühekordseid kulutusi oli kokku 22,6 miljoni euro eest, millest 5,8 miljonit olid koondamistasud ning 14,3 miljonit varade allahindlus.

 

Soome pool on kahjumis ja Baltikum, sh Eesti, teenib siin Soome töötajatele palku ja investeeringuid Soome. Seega siinteenitud kasum viiakse Soome majandusse. Teisisõnu, streikijad streigivad kaudselt Eesti tööliste madalatelt palkadelt kokku hoitud ja tarbijatelt kokku kraabitud raha väljaviimise vastu.

 

Veerandsada Rakvere Lihakombinaadi streikivat töötajat on täna Soome HKScani ees piketeerimas.

 

Homme, neljapäeval aga on kavas järjekordne kolmepäevane toetusstreik.

 

Sellise nukra majandusseisu juures peaks HKScan väga kiiresti lõpetama streigi, lahendama töötajate palgamured ja asuma oma renomeed päästma.

 

Kesknädal

 

[pildiallkiri]

HKScan sai tapamaja töötajate kirjaliku palganõude juba möödunud aasta augustis, kuid see pälvis lakoonilise kirjaliku vastuse, millest ei õhkunud empaatiat ega läbirääkimissoovi. Tulemuseks on tähtajatu streik Rakvere Lihakombinaadis. Kuvatõmmis Postimehe portaali ülekandest.Viimati muudetud: 14.02.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail