Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Toetus Keskerakonnale püsib kõrge

AIVAR JARNE,      07. veebruar 2018

Keskerakond on Eestis endiselt populaarseim erakond. ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i viimasest üle-eestilisest küsitlusest nähtub, et Keskerakonda toetas jaanuaris 27% küsitletutest.

 

Turu-uuringute AS-i küsitlus näitas varasemaga võrreldes Keskerakonna toetuse pisikest, paariprotsendist langust, mitte aga sellises mastaabis nagu väitis Kantar Emori eelmise nädala küsitlus. Reformierakonda toetas 26 protsenti valimiseelistuse avaldanud vastajatest.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetusprotsendid püsisid eelmise aasta lõpu tasemel – vastavalt 12 ja 11 protsenti. Suurima languse tegi läbi Isamaa ja Res Publica Liidu reiting, mis langes kaheksalt protsendilt viiele – valimiskünnise piirini. Künnise alla jääksid Vabaerakond ja Rohelised võrdselt nelja protsendiga.

Kui võrrelda valitsuskoalitsiooni ja Riigikogu opositsioonierakondade summaarset toetust, on jõuvahekord võrdsustunud – valitsuskoalitsiooni toetab kokku 43 protsenti; opositsioonis olevaid Reformierakonda, EKRE-t ja Vabaerakonda 42 protsenti valijaist. Vastajaid, kelle erakondlikud eelistused jäävad Riigikogust väljapoole, oli jaanuaris 15 protsenti.

Eelmisel nädalal avalikustatud Kantar Emori uuring näitas sootuks teisi ja detsembriga võrreldes märksa drastilisemaid muutusi. Emori järgi toetas Reformierakonda 34%, Keskerakonda 21%, EKRE-t 18%, sotsiaaldemokraate 11%, Vabaerakonda 5%, IRL-i ja Rohelisi võrdselt 4 protsenti.

Turu-uuringute AS-i uuringujuhi Juhan Kivirähki hinnangul tuleneb suur erinevus kahe küsitluse vahel uuringufirmade poolt kasutatavast erinevast küsitlusmetoodikast. "Kui Turu-uuringute AS viib läbi näost-näkku küsitlused inimeste kodudes, kasutades küsitlusvalimi moodustamiseks klassikalist juhuvalimit, siis Kantar Emor teeb veebiküsitlust, mille valim moodustatakse firma poolt eelnevalt värvatud vastajate paneelist. Pealegi on küsitletute vanusevahemik Kantar Emori küsitlustes piiratud ülevalt poolt 74 eluaastaga," selgitas Kivirähk.

 "Võib öelda, et Kantar Emori küsitlustulemusi võiks pidada valimiseelistuste suhtes representatiivseks juhul, kui järgmistel Riigikogu valimistel saaks valija hääletada üksnes e-hääletusel ning üle 74-aastased kodanikud jäetaks valimisõigusest ilma," lisas Kivirähk.

 Turu-uuringute AS küsitles 15.–29. jaanuarini näost-näkku meetodil 1003 inimest nende kodus. Uuringutulemustes on esitatud nende vastanute osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks Riigikogu valimiste olukorraga. Erakondlikku eelistust mitte väljendanud vastajate osakaal oli jaanuaris 31 protsenti.

 

AIVAR JARNE

 

 Viimati muudetud: 07.02.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail