Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Seksuaalsuhte seaduslik vanusepiir tuleb taas tõsta 16. eluaastani

KENNO PÕLTSAM,      17. jaanuar 2018

Eestis tuleb täiskasvanu ja alaealise vahelise seksuaalsuhte vanusepiiriks taaskehtestada 16 eluaastat.

 Aeg-ajalt kerkib avalikkuses üles mõni pedofiiliaga seotud juhtum. Politsei uurib, prokurör süüdistab, rahvas taunib. Pedofiilias süüdistatav üritab end välja keerutada, tuues näiteks põhjuseks, et tüdruk või poiss väitis end olevat vanema kui ta tegelikult oli.

Mis on see vanus, kust alates on laps valmis alustama seksuaalelu, ning kas see arv, mida peab õigeks seadusandlus, on ikka kooskõlas moraalinormidega?

Lastele meedib mängida oma tegelikust east vanemaid, ent nad on siiski veel lapsed. Me peame meeles pidama, et igal noorel on õigus oma lapsepõlvele ning iga läbielamine, olgu füüsiline või vaimne, mõjutab noore inimese edaspidist elu. 14-aastane on bioloogiliselt valmis seksuaalsuhteks, kuid ta pole seda sotsiaalses mõttes.

Täiskasvanu seksuaalsuhe 14-aastasega, kui sellega ei kaasne vägivalda ja ärakasutamist, on seaduse silmis lubatud alates 2002. aastast*. Enne seda oli seadusega sätestatud vanusepiir 16 eluaastat.

Euroopa riikides (kaasa arvatud EL-välistes) on täiskasvanu ja alaealise vahelise seksuaalsuhte seaduslik vanusepiir keskmiselt 15,3 eluaastat. Seega on Eestis kehtestatud vanusepiir alla Euroopa keskmise.

Eestile sarnase vanusepiiri on kehtestanud veel Leedu, Austria, Ungari, Bulgaaria, Serbia ja Itaalia. Läti seadusandlus näeb ette, et seksuaalse sisuga tegevuse puhul, mis ei sisalda endas vaginaalset vahekorda, võib olla vanusepiir ka 14 eluaastat, vaginaalse vahekorra puhul aga 16 eluaastat. Iirimaal on need piirid vastavalt 15 ja 17 eluaastat.

Hispaanias on vanusepiiriks olnud koguni 13 eluaastat; tänaseks on see tõstetud 16 eluaastani. Seevastu on Küprosel reaalse suguühte vanusepiirina ette nähtud 17 eluaastat. Maltal, kus abiellumine on lubatud alates 16. eluaastast, on suguühte vanusepiiriks seatud 18 eluaastat.

Lastekaitseliit on olnud aastaid seisukohal, et Eestis kehtestatud vanusepiiri tuleb tõsta ning eeldatavasti on see organisatsioon aastal 2018 sama meelt. Samuti olen mina olnud alati seisukohal, et 14-aastane pole seksuaaleluks veel valmis. On väga tõenäoline, et sellega nõustub enamik lapsevanemaid.

Avaldan lootust, et Riigikogu hakkaks seda ühel päeval arutlema. Kõik mis seondub lastega, olgu konservatiivse varjundiga.

 

Karistusseadustikus on kirjas:

* KarS § 145. Suguühe või muu sugulise iseloomuga tegu lapseealisega (1) Täisealise isiku poolt noorema kui neljateistaastase isikuga suguühtesse astumise või muu sugulise iseloomuga teo toimepanemise eest – karistatakse kuni viieaastase vangistusega.

 

Kenno Põltsam, Loksa linn, HarjumaaViimati muudetud: 17.01.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail