Logo
25. aprill 2018
16 (1097)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Kuidas tõlkida eesti keelde Donald Trumpi loosung “America First!“?

KUIDO SÄDE,      10. jaanuar 2018

Tavakodanikul on asi lihtne. Donald Trumpi öeldud sõnad tuleb panna otsingumootorisse Google ja kohe tuleb vastus “Ameerika on esimene“. Viisakam oleks vist tõlkida: “Ameerika huvid kõigepealt“? Aga Donald Trump ei ole tavakodanik. Ta on poliitik ja lisaks veel USA president. Kuidas sel juhul tema sõnu õigesti tõlkida, on sobiv jälgida retoorikast Nord Stream 2 ümber. Jälgida, kuidas tõlgivad Trumpi sõnu teiste riikide valitsused.

 

Nord Stream ja Nord Stream 2 on Läänemere põhjas olevad gaasitorud, mille kaudu Vene gaas voolab otse Saksamaale ja sealt edasi Lääne-Euroopasse. Ning vahepeal pole mingit Ukrainat ega Poolat, kellele tuleb renti maksta.

Nord Stream 2 on juba pikemat aega olnud tüliõunaks Venemaaga suhtlemisel. „Nord Stream 2 suurendab Lääne-Euroopa sõltuvust Vene gaasist!“, „Venemaa kasutab seda poliitilise relvana!“, „Venemaa sunnib Euroopat täitma Vene poliitilisi nõudmisi!“ – kõik need hirmud olid kunagi isegi õiged, aga kas nad jäävad õigeteks ka aastal 2020?

 

Veeldatud gaas tuleb kallim

Ukraina, kes tänini saab Vene gaasi Lääne-Euroopa kaudu, lubab 2020. aastaks täielikult loobuda imporditavast, sh. Vene gaasist, asendades selle n-ö omatoodetuga. Otsustamisel on torujuhtme rajamine Norrast Saksamaale.

Aafrika riigid on huvitatud oma maagaasi Euroopasse müümisest. EL-i mereäärsed liikmesriigid on tugevasti investeerinud gaasiterminalide ja taasgaasistamistehaste rajamisse.

Euroopa Liidule LNG (veeldatud gaasi) pakkujaid on kogu maailmast, kaasa arvatud USA. Aastal 2020 pole enam hirmu, et Venemaa võiks gaasikraanid poliitilistel eesmärkidel keset külma talve kinni keerata. Kogusummas on selleks ajaks Euroopas gaasi ülepakkumine. Aga miks on siis Nord Stream 2 ikkagi paha? Küsimus on hinnas!

 LNG tootmine tähendab seda, et  maagaas pumbatakse torujuhtmeid mööda kusagile sadamasse, jahutatakse -1620C-ni, st. veeldatakse, laaditakse laevadele ja veetakse sihtpunkti. Seejärel gaas soojendatakse, s.t taasgaasistatakse ja pumbatakse torujuhtmeid mööda tarbijaini.

 Veeldatud gaasi taasaurustamine on energiamahukas. Veelgi enam energiat kulub gaasi veeldamisele. Kuid Nord Stream’i kasutamisel jääksid jahutamine ja soojendamine ära. Jäävad ära ka renditasud Ukrainale ja Poolale. Lisaks jääb ära ka gaasivedu laevadega.

 Kommenteerides USA plaane LNG-d Euroopasse eksportida, ütles Venemaa president Vladimir Putin, et Vene gaasil on hinna poolest Euroopas vaieldamatu konkurentsieelis. Miks peaksid EL-i liikmesriigid USA-st ostma kallimat LNG-d ja seega kahandama oma toodangu konkurentsivõimet maailmaturul, sh. ka USA turul?

 USA ja Venemaa on jätkuvalt konkureerivad geopoliitilised keskused. Ameerika ei konkureeri ainult Venemaaga, vaid ka Euroopa Liidu maadega. Iga USA-lt kallimalt ostetud gaasikuupmeeter suurendab EL-i majanduslikku mahajäämust konkurentidest. Ka meie tillukese Eesti konkurentsivõimet ja majanduslikku heaolu mõjutab maagaasi hind kas otseselt või EL-i kaubanduspartnerite kaudu.

 

Saksamaa lähtub oma huvidest

Donald Trump ütles presidendiks saamisel välja alasti, ilustamata tõe“America First!“ ehk maakeeles “Ameerika huvid kõigepealt!“. USA on aegade algusest järginud seda põhimõtet, aga alati on seda püütud maskeerida, näidates USA-d omakasupüüdmatu onuna.

 Mõni aeg tagasi Poolat väisanud USA president Donald Trump kutsus Kesk- ja Ida-Euroopa riike USA gaasi kasutama, teatades, et võib Poolaga pikaajalise lepingu sõlmida kasvõi veerand tunniga. Kuidas Trumpi sõnad America First! poola keelde tõlgitakse, saame kuulda lähiajal.

Angela Merkelil ja Saksamaa majandusjuhtidel on head tõlgid. Trumpi lööklause „America First!“ kõlab saksa keelde tõlgituna: "Deutschland zuerst" (“Saksamaa kõigepealt!”). Saksamaale jõuab Vene gaas Nord Stream’i kaudu ja hakkab tulema ka läbi Nord Stream 2. See ei lähe Saksamaale korda, mida arvavad asjast Eesti  ja teised EL-i riigid.

 Sedagi, et endine liidukantsler Gerhard Schröder on Nord Stream’i nõukogusse nimetatud Gazprom’i esindajana, ei panda Saksamaal pahaks; teda ei peeta reeturiks.

"Deutschland zuerst!" – tõlgivad sakslased Trumpi sõnumit ja Schröderi tegevust. Saksamaal on, vaatamata sanktsioonidele, väga laialdased kaubanduslikud ja tööstusalased sidemed Venemaaga.

Eesti on Venemaa-vastastest sanktsioonidest kõige enam majanduslikult kannatada saanud riik Euroopa Liidus. Milleks see hea on, ei tea, kuid viimane aeg oleks ka meil tõlkida Donald Trumpi sõnad ”America First!” eesti keelde.

 

KUIDO SÄDE

 

[fotoallkiri]   Donald Trump ütles presidendiks saamisel välja alasti, ilustamata tõe „America First!“ ehk maakeeles „Ameerika huvid kõigepealt!“. Pildil: Trump PoolasViimati muudetud: 10.01.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail