Logo
18. aprill 2018
15 (1096)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Viktor Trasberg: proportsionaalsel tulumaksul pole ühtegi positiivset aspekti

12. detsember 2017

8. detsembril Keskerakonna korraldatud tulumaksureformi konverentsil arutasid eksperdid ja ettevõtjad tulumaksuvaba miinimumi tõusu üle.

Tartu Ülikooli majandusteooria dotsent Viktor Trasberg sõnas, et kriitika progresseeruvale tulumaksule kerkis 1950ndatel, sest tulumaksusüsteem läks järjest keerulisemaks ja bürokraatlikumaks. Rääkima hakati ebaõiglusest, maksuvarjamistest ja töömotivatsioonist, mis progresseeruvale tulumaksule omistati.

Majandusteadlane rõhutas aga, et 60 aastat vana kriitika ei ole aga enam ajakohane. „Täna pole argumente, miks meil peaks olema proportsionaalne tulumaksusüsteem,“ ütles Trasberg. Ta tõi välja, et proportsionaalse süsteemi puhul on tulu kogumine piiratud, puudub majanduse automaatne stabiliseerimise võime ehk süsteem võimendab ülekuumenemist ja majanduskriisi ning selle osaks on mitmed üksteisega vastuolus olevad maksuvabastused.

Lisaks ütles Trasberg, et kui me ei maksusta tulusid, tõusevad järelikult näiteks tarbimismaksud ning läbi ei saa viia ka ettevõtete sotsiaalmaksureformi. „Tänane süsteem blokeerib suure paketi võimalikke maksumuudatusi. Süsteem ise takistab reformide läbiviimist,“ rõhutas ta. Majandusteadlane selgitas, et proportsionaalne tulumaks on muutunud teatud piirkonna maksuks, mis on kasutusel eelkõige endistes Nõukogude Liidu maades ning tänaseks on kadunud selle innovaatiline maine. „Pigem seob proportsionaalne tulumaks meid hoopis madala haldussuutlikkusega. Ma ei näe täna proportsionaalsel tulumaksul ühtegi positiivset aspekti,“ kinnitas ta.

Vaata ettekannet täispikkuses:

https://www.youtube.com/watch?v=zs-PsDp3eAIViimati muudetud: 12.12.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail