Logo
18. aprill 2018
15 (1096)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Indrek Neivelt: lubamatu on maksustada tulu, millega pole võimalik ära elada

12. detsember 2017

8. detsembril Keskerakonna korraldatud tulumaksureformi konverentsil arutasid eksperdid ja ettevõtjad tulumaksuvaba miinimumi tõusu üle.

Ettevõtja Indrek Neivelt sõnas tulumaksukonverentsil, et seni on maksustatud tulu, millega pole võimalik ära elada. „See on lubamatu. Maksupoliitika nurgakivi peab olema, et ei maksustata tulu, millega ei ole võimalik ära elada,“ rõhutas Neivelt, kes tõi võrdluse lausa orjapidamisega. Ta sõnas, et tulumaksuvaba miinimum peab kindlasti tõusma, kuid tema oleks enam maksustanud kinnisvaraomanikke ja suurema tulu saajaid.

Neivelti sõnul on müüt, et maksusüsteem peab olema lihtne. „Ta võib olla lihtne, aga kes ütleb, et elu peab lihtne olema. Elu peab olema huvitav ja arendav, mitte lihtne,“ rääkis Neivelt, kelle hinnangul on absurdne väita, et maksusüsteemi ei tohi muuta. „Kui kogu maailm muutub, siis on üks asi, mis ei muutu ja see on Eesti maksusüsteem,“ ironiseeris ettevõtja. Tema sõnul peab maksusüsteem muutustele reageerima ja see, mis oli hea 20 aastat tagasi, ei ole seda enam praegu. „Kõige hullem on see kui sa mitte midagi ei tee ja ütled, et kõik on väga hästi,“ arvas ta.

Maksudest üldisemalt rääkides leidis Neivelt, et maksustamine peab olema võimalikult palju seotud sellega, kes vastavat teenust tarbib ehk näiteks kütuseaktsiisiga makstakse kinni tee-ehitus. „Tervislikud eluviisid tuleb tuua poodiumile ja alkoholi- või suhkruaktsiis on üks võimalus,“ sõnas ta. Kriitiline oli Neivelt erinevate toetuse osas ettevõtjatele. Ta leidis, ettevõtja peab ise hakkama saama ning riik maksab liiga palju erinevaid toetusi.

Ettevõtja ja Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu tõdes, et on astmelisele tulumaksule julgenud varasemalt alati vastanduda, kuid tänane kombineeritud vorm on tema arvates aus maksumuudatus, mis kõnetab laiasid masse. „Minust on saanud täna seda usku inimene, et valitud on õige tee,“ sõnas Riisalu.

Probleemiks peab Riisalu aga tööandja kulusid, mille ulatusest töövõtjad hästi aru ei saa, sest Eesti inimene armastab rääkida kättesaadavast rahast. „Inimeste teadvusesse peaks jõudma paremini, milline on tööandja kulu palgas,“ leidis Riisalu, kelle sõnul saaks tõsta palka ja palgavahet Soomega kiirelt vähendada, kuid see tähendaks ka seda, et kõik maksud on töövõtja kanda.

Tööandjate Keskliidu esindaja, ettevõtja Meelis Einstein sõnas, et on õige, et tulumaksuvaba miinimumi tõsteti. Tõus 500 euroni tähendab ka, et palgatõususurve pole enam paljude ettevõtete jaoks nii terav. Samuti läheb osa rahast läheb ettevõtlusesse ja kaubandusse tagasi, seega võidab ka ettevõtlus. Einsteini sõnul on õige, et tulumaksuvaba miinimumi tõsteti, kuid kahtlused tekivad astmetes, keerulises haldamises ja teadmatuses.

Einstein ütles, et üks asi on sotsiaalne õiglus, aga teine on konkurentsivõime. „Kui tahame Soome tasemele jõuda, siis ei õnnestu see nii, et teeme sama asja ja jõuame neile järgi. Kindlustame ka enda konkurentsivõime, et kasv oleks suurem ja jõuaks vähemalt väikeste sammudega neile järgi,“ selgitas tööandjate esindaja. Sotsiaalmaksust rääkides, sõnas Einstein, et ettevõtjate eelistus on, et see oleks vähemalt osaliselt töövõtja peal. Sel juhul on arusaadavam, kui suur on tööjõu maksukoormus.

Vaata arutelu täispikkuses:
https://www.youtube.com/watch?v=U3zyRhbzuMYViimati muudetud: 12.12.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail