Logo
18. aprill 2018
15 (1096)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Portugalis tugevdasid kohalikud valimised peaministri seljatagust

KN,      04. oktoober 2017

Pühapäeval toimusid Portugalis kohalikud valimised, kus taas osutus edukaimaks kahe aasta eest riigis võimule tulnud vasaktsentristlik Sotsialistlik Partei (SP). Järgnes Sotsiaaldemokraatlik Erakond, mis on oma nimele vaatamata paremtsentristlik jõud (rahvusvaheliselt IRL-i sõsarpartei).

 

Reedel oma erakonna valimiskampaaniat lõpetades kutsus sotside juht António Costa, kes oli enne peaministriks saamist aastatel 2007–2015 Lissaboni linnapea, valima sotse, et jätkuks see "värske tuulepuhang", mille on üleriigilisele tasandile toonud tema valitsus. "Me peame minema pühapäeval valima, et see rõõmulaine, see värske tuulepuhang, paisuks suuremaks jõuks SP jaoks, et me saaksime jätkata seda muutust, millega me alustasime kahe aasta eest," teatas ta oma lõpukõnes.

2015. aastal sai SP parlamendivalimistel vähem hääli kui paremtsentristlike erakondade valimisliit, mida juhtis SDE, kuid moodustas pärast vähemusvalitsuse, mida toetavad parlamendis ka teised vasakpoolsed, kommunistid ja rohelised.

 SDE esimees Pedro Passos Coelho, kes oli peaminister aastatel 2011–2015, arvas seevastu, et tänane valitsus "raiskab võimalusi" ning "lükkab probleeme edasi üksnes selleks, et näida hea ja sümpaatne". Tema sõnul on sümpaatiast rohkem vaja julgust ja reforme.

 Eelmine peaminister rõhutas, et kohalikele valimistele ei ole vaja anda üleriigilist tähendust, nagu seda üritas teha Costa. Tema hinnangul tahtis peaminister saada sellega lihtsalt tugevamat seljatagust läbirääkimisteks väiksemate vasakparteidega, mille toetusest sõltub tema valitsuse püsimine. Coelho meenutas, et need partnerid valitsuse moodustamiseks valis Costa ise, kui keeldus suurest koalitsioonist paremtsentristidega.

 Nelja aasta eest kogus SP kohalikel valimistel 36,7% häältest. Kahe aasta eest toetas seda parteid parlamendivalimistel 32,3% valijatest. Pühapäeval saadi 38,7% häältest ja küsitlused näitavad, et parlamendivalimistel toetaks sotse nüüd 40–43% valijatest. Seega võib öelda, et vähemalt seni on vähemusvalitsuse kasuks otsustamine ennast nende jaoks ära tasunud: valijaid tuleb juurde.

 

(fotoallkiri)

 PORTUGALI PEAMINISTER António Costa kutsus toetama kohalikel valimistel oma erakonda, et tugevdada enda valitsuse seljatagust.

 Viimati muudetud: 04.10.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail