Logo
18. aprill 2018
15 (1096)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Rahapesu tõkestamise maailmameister Aivar Rehe

13. september 2017

Noore mehena jälgis Aivar Rehe hoolikalt nõukaaegse Hoiukassade Peavalitsuse juhi Siim Kallase tegemisi panganduses. Aivar pani pea tööle ja tegi tulevikuplaane. Kui Siim Kallas kriminaalsüüdistusega kohtu alla kukkus, oli asi selge. „Mina lähen teist teed pidi,“ tõotas Aivar iseendale. Seda, millist teed Aivar hakkas käima, me siin kirjutada ei saa, sest see on KAPO saladus.

 

Aga ajakirjanduse põhjal teame, et kokku 4,5 miljardi dollari pesemine läbi Danske Bank’i Eesti filiaali on panga Rehe-aegse tegevuse mutta tampinud ja lörtsinud kogu Eesti mainet rahvusvahelisel tasandil. Aga Aivar Rehe raius endiselt, et rahapesu tõkestamine tema juhitud pangas toimis hästi. Valetas. Tema oli puu otsas, kui pauk käis.

 Nagu sel puhul ikka, anti mehele 2015. aastal kinga. Ei rohkemat, sest mine tea, mis veel välja oleks tulla võinud. Meil ju kindel salastamise süsteem.

 Aivar Rehe ise nuuksus samal ajal Äripäeva lehemeestele: ”Eks ma natuke lappisin end kokku. Olen pidurdamatult paarkümmend aastat rahanduses tööd teinud. Pangandusega on mul aastane piirang peal, aga kui saaks, ma läheksin kohe. Olen pangandusinimene.”

 Samal ajal, kui Rehe tagasi vaadates kiidab Äripäevale pangas tema ajal toiminud rahapesu tõkestamise süsteemi ja „aktiivset ning efektiivset“ koostööd rahapesu andmebürooga, on nii Finantsinspektsioon kui ka viidatud rahapesu andmebüroo väga kriitilised. Isegi Danske emapank Taanis tunnistab, et asjad olid Eesti filiaalis halvasti – ja seda aastaid!

 Äripäevas avalikustatud Aserbaidžaani võimuladvikuga seostatavate hämarate miljardite pesumasinas kasutati sadakonda offshore-omanikega Briti ettevõtet, kes omavahel Danske Bank’i Eesti filiaalis avatud kontode kaudu üle miljardi euro põrgatasid.

 Et need tehingud ja nende tegijad lausa karjusid rahapesu-ohust, pole isegi võhiku jaoks raketiteadus, rääkimata pangast, kes allub rangetele rahapesu tõkestamise reeglitele.

Praegu Taani välisministeeriumis terrorismivastase võitluse teemaga tegelev Jens Madsen kinnitas, et tema tähtsaim roll on uurida, mis toimus Eesti pangas enne 2014. aastat.

Samaaegselt tukub Aivar Rehe oma panganduse-keeluaja ära, ja ärge lootkegi, et ta mingile tootvale tööle läheb. Ja nii oligi.

Kui tänavu jaanuaris tundis Aivar Rehe end juba rõõmsalt, sest oli Oliver Kruudalt üle võetud Tere AS-i juhtimise üle enda sõnul täieliku kontrolli saavutanud, siis tänaseks päevaks teda enam selles ametis ei ole.

Rehe sai Tere-s enda sõnul tööd teha napilt viis kuud. Ta oleks seda tööd veel edasigi teinud, kuid aeg sai otsa. „Ikka lühike aeg jah,“ nentis Rehe ja lisas kohe: “Aga rohkem ma rääkida ei saa, sest kirjutasin Tere-ga konfidentsiaalsusleppele alla.“ Niisiis, kõik läheb jällegi kalevi alla. Salastatakse.

Tõepoolest, meil Eestis on uurimisorganeil palju rohkem tegemisi, nagu ka praegu kohtusaalis Alexander Kofkini viinereid lahti harutades. Rahapesu on viinereist palju keerukam.Viimati muudetud: 13.09.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail