Logo
25. aprill 2018
16 (1097)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Eesti majanduskasv kiireneb

AIVAR JARNE,      14. juuni 2017

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) prognoosib oma eelmisel nädalal avaldatud ülevaates Eesti majanduskasvuks tänavu 2,6 ning järgmisel aastal juba 3,1 protsenti. Eesti majanduskasv kiirenes aasta esimeses kvartalis 4,4 protsendini, millest suuremat majanduskasvu nägi Eesti viimati 2012. aastal.

 

Selleks, et majanduskasv jõuaks rohkemate inimesteni, võiks veelgi langetada väiksema sissetulekuga inimeste makse, märgib OECD Eesti väljavaadetest rääkides. Eesti majanduskasvu toetas möödunud aasta teisel poolel IT-sektor, kuid samuti on tõusnud energiahinnad mõjunud hästi põlevkivitööstusele. Eratarbimine püsib tugev, seda toetab tööturu hea seis.

 Valitsus kavatseb muuta eelarvepoliitikat, et investeerida majanduskasvu edendavasse infrastruktuuri. Selleks, et majanduskasv jõuaks rohkemate inimesteni, võiks veelgi langetada väiksema sissetulekuga inimeste makse, märgib OECD.

 Peaminister Jüri Ratas märkis eelmisel nädalal, et praeguse valitsuse tegevus elavdab majanduskasvu ning et see on leidnud tunnustust ka OECD poolt. „Värske OECD majandusülevaade toetab maksuvaba tulu reformi ning jäiga eelarvepoliitika paindlikumaks muutmist,“ sõnas Ratas. „Meie tegevus tõstab eeskätt madala ja keskmise palgaga inimeste sissetulekuid, mis omakorda panustab eratarbimise kasvu. Kiiremale majanduskasvule aitavad kaasa ka suuremad avaliku sektori investeeringud.“

OECD hinnangul on riigieelarve seaduse senise range tasakaalureegli muutmine kohane, arvestades Eesti riigi rahanduse tugevat seisu ja investeerimisvajadusi. „Mul on heameel, et OECD toetab paindlikku eelarvepoliitikat. See kinnitab, et valitsuse põhimõtteline otsus teostada riiklikke investeeringuid Eesti majanduse elavdamiseks on praeguses olukorras õige,“ lisas peaminister.

 Riigikogu Keskfraktsiooni juhi ja rahanduskomisjoni liikme Kersti Sarapuu sõnul rõhutab OECD, et majanduskasvu oluliseks osaks saab tulumaksuvaba miinimumi tõus, mis tõstab inimeste ostujõudu. "Ka OECD kinnitab, et senise range eelarvereegli muutmine paindlikumaks oli õige otsus, arvestades investeerimisvajadusi ning riigi rahanduse hetkeseisu."

Ta tõstis esile, et nii esimese kvartali 4,4-protsendine majanduskasv kui ka OECD raport annavad kindlustunnet, et riigi majanduspoliitika on, vastupidiselt opositsioonipoliitikute kriitikale, õigel rajal. "Kui järgmisel aastal jõuavad valitsuse praegused otsused konkreetselt inimesteni tulumaksuvaba miinimumi tõusuna või lühemate ravijärjekordadena, muutub ka praeguste otsuste vajalikkus selgemaks," selgitas Sarapuu.

 

AIVAR JARNE

 Viimati muudetud: 14.06.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail