Logo
21. veebruar 2018
7 (1088)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Peaministri hale vale. Rõivas luiskas USA-s teleintervjuus Eesti valimistulemuste kohta

KESKNÄDAL,      30. märts 2016

Tegelikult Reformierakond kaotas Keskerakonnale paberhääletuses suurelt. Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi (pildil) sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses. Kaljulaid väljastas vastavasisulise pressiteate juba enne pühi, 24. märtsil, kuid kuuldavasti pole seda viga üheski peavoolukanalis parandatud.s781

Kaljulaid tsiteeris Taavi Rõivast täpselt – peaminister ütles oma intervjuus nii: „Viimased Riigikogu valimised läksid väga hästi. Minu erakond võitis. Minu erakond võitis ka traditsioonilise hääletuse, nii et sel ei ole tegelikult tähtsust.“

(Originaal: Last Parliamentary elections went very well. My party won. My party won with the conventional votes as well so it doesn’t really matter.“)

Paraku on viimane väide vale, kinnitab Kaljulaid. Ja seda võib igaüks ka Vabariigi Valimiskomisjoni kodulehelt järele vaadata.

Ma ei tahaks olla tujurikkuja, kuid Rõivas luiskab. Traditsioonilise hääletuse kaotas Reformierakond Keskerakonnale suurelt – koguni 36 335 häälega. Ilma e-häälteta Reformierakond neid valimisi poleks võitnud,“ ütles Kaljulaid.

Reformierakond sai Riigikogu valimistel 158 971 häält, sealhulgas 92 688 paberhäält ja 66 283 e-häält. Keskerakond sai kokku 142 460 häält, neist 129 023 paberhäält.

Peaminister ei peaks valetama. Sellise õppetunni sai juba 1999. aastal Edgar Savisaare pildi pihta tulistanud toonane peaminister Mart Laar,“ meenutas Kaljulaid. Ta humooritses ka, et võib-olla oli Taavi Rõivas USA televisioonis esinedes juba lihavõttejänkude lainel, kuid peaministri büroo peab andmeid kontrollima ja avalikkuse ees vabandama.

Ilmselt oleks Rõivasel ebamugav väita, et ta on võimul ainult tänu sellele, et riigipartei Reformierakond saab mäekõrguselt enam e-hääli, võrreldes teiste erakondadega,“ arutleb Kaljulaid.

Kaljulaid täiendab Kesknädalale, et ülalviidatud äpardus polnud ainus küsitava väärtusega väide peaministri intervjuus.

Saate kaheksandal minutil küsib saatejuht Rõivaselt, kas vastab tõele, et meil on kõikjal Wi-Fi võrk, mille peale noor peaminister vastab enesekindlalt: „Yes!“. Mis muud, kui iga Eesti elanik võiks nüüd Stenbocki majast küsida selle üleriigilise Wi-Fi võrgu nime ja paroole, et ei peaks enam Teliale või Starmanile igakuise internetiühenduse eest maksma! Eestit müüa on tore, aga hea müügimees ei valeta kaupa kaunimaks,“ õpetab tugeva PR-kogemusega Kaljulaid.

Kesknädal lisab omalt poolt, et kui Suurbritannia peaminister David Cameron oleks midagi sellist endale lubanud, oleks ta täna ametist prii. Ja see, et Rõivas kõvasti mööda pani, selgubki esmajoones sellest, et meil USA naljasaatest ülijoovastusse läinud uudistesaated ei tsiteerinud peaministrit täpselt.

 KESKNÄDAL

 [fotoallkiri]    TULETAS FAKTE MEELDE: Raimond Kaljulaid kirjutab, et peaminister ei peaks valetama, ja tuletas Rõivasele meelde 2015. aasta Riigikogu valimistulemuste tegelikke arve – traditsioonilises hääletuses võitis Keskerakond oravaid 36 335 häälega, s.t umbes 7 saadikukohta. Pildil koos TV3 reporteri Sven Soiveriga 23. märtsil Tallinnas Riigiprokuratuuri ees Hirvepargi serval.

Viimati muudetud: 30.03.2016
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail