Logo
18. aprill 2018
15 (1096)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Ristisõda Savisaare vastu (Edgar Savisaare intervjuu)

URMI REINDE jt kesknädalised,      16. märts 2016

Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare intervjuu spetsiaalselt Kesknädalale: 13 küsimust ja vastust.

s392 

 

1. Kohtunik otsustas sind ikkagi tööle mitte lubada. Kas tegi meele mõruks?

Mõned uued nihked on tõepoolest Kapos ja proksis toimunud. Esiteks on nähtavasti otsustatud „front“ võimalikult laiaks ajada, lootuses, et kui on rohkem süüdistusi, siis midagi jääb ikka külge.

Lugedes peaprokuröri intervjuud (vt EPL, 8. märts, „Peaprokurör Lavly Perling: sügisesed muudatused nüristavad prokuratuuri tööriistu“), tundub mulle, et nad haagivad varsti tehniliselt asja külge ka näiteks „plakati-loo“, kus meie koos Sarapuu ja Mutliga Hiiu staadioni avamisel pilli mängisime. Kapo meelest on see suur kuritegu. Üht minu tuttavat kuulati üle ning temalt nõuti: miks plakat on roheline? Tema selgitas kannatlikult, et staadionimuru ongi roheline. Võib-olla oleks kapokatele rohkem meeldinud, kui staadionimuru oleks olnud kollane või isegi sinine, nagu IRL-i embleemil on kujutatud. Kas siis oleks nende meelest kõik korras?

Peaprokurör tunnistas intervjuus, et ma polevat kedagi tunnistajatest mõjutanud. Kui nii, siis miks on vaja mind töölt eemal hoida? Kohtunikule on kinnitatud, et kõik tunnistajad on üle kuulatud. Uusi tõendeid teatud hetkest enam juurde ei tule. Ei saa olla nii, et Kapol ja proksil on lõputu aeg minuga „menetluskiusu“ ajada. Mis teeb nad targemaks viis aastat peale uurimise algust, kui nad varem seda ei olnud? Minu arvates on tõkend ebaseaduslik. Seda tõkendit on neil vaja mitte tõendite kaitsmiseks, vaid ajakirjanduse ja avaliku huvi kallutamiseks. Nii palju kui ma tean, pole keegi viimasel ajal ülekuulatutest minu alluv. Mis see tõkend siis aitab? Vahepeal on mul tunne, et mind ei püüa jalust maha lüüa mitte proks ega Kapo, vaid IRL-i tegelased, kes nendes asutustes töötavad või tegelikult niite tõmbavad – Ken-Marti Vaher, prokurör Evestus ja nende lähedased.

Üks värske näide samast valdkonnast: mis te arvate, kes helistas Äriregistrisse, et ei registreeritaks Tallinna linna loodud Eesti Ühistupanka? Räägitakse, et IRL-i justiitsminister Urmas Reinsalu olevat andnud selleks isiklikult korralduse. Sellise mõjutamise juures on eriti kurb asjaolu, et see ei mõjutanud mitte ainult mind kui poliitilist oponenti. See mõjutas ka kõiki teisi 152 asutajat, kes soovisid midagi head ära teha, kuid pidid kahjuks koheselt kohtuma tänapäevaste IRL-ilike töömeetoditega.

 

2. Tähele on pandud, et ametnikud, kes sinu asjaga tegelevad, on muutunud kuidagi närviliseks. Kas IRL tugevdab neile survet?

Neil on läinud kiireks. Nähtavasti tahavad nad saada asja kohtusse veel selle valitsuse võimuloleku ajal. Nende jaoks on õudusunenägu, kui valitsus laguneks või Ilves ametist lahkuks. Kogu nende kaardimajake võib siis kokku variseda.

 

3. Sinisalu jääb ju ikkagi ametisse?

Temal näib suu olevat mõru 1990-ndate aastate keskpaigast, kui ta sai ülesande mulle lindiskandaal korraldada. Aga see ei õnnestunud. Pärast seda pole ta erilist erapooletust minu suhtes üles näidanud. Sinisalu on kahtlemata kogenud mees. Terve elu on ta saatnud mööda Kapo majas, näib, et ta lahkub sealt viimasena, kui laev põhja peaks minema. Aga minu teada seal majas on Savisaare-vastane aktsioon rohkem Eerik Heldna kui Sinisalu projekt. See on ka arusaadav. Heldnal on kogunenud oluliselt vähem skalpe kui tema kolleegil Aleksander Tootsil. Nii et läheb kokku ka isiklike ambitsioonidega. See selgitab ka seda, miks nad agaralt püüavad täita ühe madala reitinguga valitsuspartei korraldusi.

 

4. Peaprokurör ütleb juba nimetatud intervjuus, et „kaitsjatele on tagatud juurdepääs tõenditele“. Minu teada väidavad sinu advokaadid vastupidist (vt Kesknädal, 21. märts, „Oliver Nääs: Usun, et Edgar Savisaar võidab Euroopa Inimõiguste Kohtus!“)?

Minu kaitsjad on tõepoolest korduvalt palunud, et neile ometi ükskord tutvustataks ka tõendeid. Kõik sellised palved on resoluutselt tagasi lükatud. Soovitan peaprokuröril tutvuda minu kaasusega. Ega ma ilmaasjata Euroopa Inimõiguste Kohtusse ei pöördunud.

 

5. Režissöör Rando Pettai teeb kuuldavasti filmi „Savisaare protsess“. Mis selle filmi mõte on?

Selle filmi mõte on kutsuda inimesi ise mõtlema ja tegema järeldusi oma peaga. Mitte lähtuma nendest dogmadest, mida meile peavoolumeedias igapäevaselt ette söödetakse.

 

6. Sa ütled, et kohus töötab poliitiliselt ja surub maha opositsiooni – kuid ka reformist Neinar Seli on ju süüdi mõistetud?

Selile mindi kallale pärast seda, kui ta muutus ohtlikuks isamaaliitlasele Partsile. Kui püüda saldot kokku panna, siis selgub, et süüdimõistetute hulgas tõepoolest domineerivad opositsioonipoliitikud.

Tuletage meelde: Tuiksoo ja Reiljan, Toobal ja Laasi jmt. Seda loetelu võiks jätkata. Õiguskaitseasutused on muutunud osaks päevapoliitikast. Nendel üksikutel juhtudel, kui prokuratuur on sunnitud välja astuma valitsustegelaste vastu, surutakse mäss kiiresti maha. Meenutage Michali asja, aga ka Autorollot, kus Rosimannus ja Pentus õitsevad kohtus nagu kuurordis.

 

7. Nii et õiguskaitseorganid on pööratud opositsioonipoliitikute vastu?

Vaadake neid asju laiemalt. Eelmisel nädalal pälvis tähelepanu advokaat Alla Raudsepa väljaheitmine kutseühingust. Raudseppa süüdistati selles, et ta olevat Pärnu arestimajas toimunud kohtumise raames kihutanud kinnipeetavat valetama oma tunnistuses.

Tõsi küll, see kinnipeetu muutis korduvalt oma tunnistusi. Ja varem oli ta 14 korda (!) kriminaalselt karistatud. Samaaegselt sõlmis see kinnipeetav ka prokuratuuriga soodsaid kokkuleppeid enda teistes asjades.

Kas teie usaldaksite sellist inimest, üks-ühe vastu asjas? Kas teie teeksite sellise inimese sõnadele tuginedes teisest inimesest kurjategija? Aga meie kohtunike enamus, näete, usaldab. Ju see advokaat oli kellelegi jalgu jäänud.

Kuigi tõele au andes – ka üks riigikohtunik kirjutas oma eriarvamuses, et üks süütu inimene mõisteti süüdi. Inimesed jäävad üha enam kaitsetuks riigi vägivalla vastu.

 

8. Arvad, et mõned poliitikud, ka sinu enda siseparteiline opositsioon, olid Hundisilmale sissemurdmise kavatsusest oluliselt varem teadlikud?

Jah.

 

9. Sinu abilinnapead algatasid nn. rohelise lindi kampaania sinu toetuseks. Sina ise seda linti ei kanna?

See kampaania on mitte minu aktsioon, vaid minu toetuseks algatatud. Nii et mina olen ainus inimene, kes rohelist linti ei peaks kandma. Vähemalt mulle tundub nii.

Aga seoses selle kampaaniaga on üks tähelepanek. Abilinnapead tellisid Delfist selle ürituse toetuseks tasulise bänneri. Algul see isegi vist ilmus, aga siis võeti äkki reklaam maha. Arvatavasti sai Soonvald kapost nõude, et parem, kui ei oleks seda reklaami. Delfi püüdis õigustada end sellega, et nad ei soovi poolt valida. Aga sõbrapäeval Delfi enda ajakirjaniku Kooritsa artiklis valisid nad ikka poole – vastase poole.

Muide, kollase lindi kampaania Eston Kohveri toetuseks rippus neil küll üleval, nagu poleks midagi.

 

10. See, mis toimub sinuga, on justkui mittesõjaline ennetav meede IRL-i ja Reformierakonna toetuseks. Nii võib vist seda nimetada?

Ma loodan, et sellest ei kasva välja Eesti maidan, mis annab hoopis vastupidised tulemused.

 

11. Mis kemplemine käib teil Kapoga mingite salvestusseadmete ümber?

Sel ajal, kui ma olin haiglas, panid minu kodused üles uue salvestusseadme, mis fikseerib igasuguse liikumise Hundisilma õues. Sissemurdmisel minu tallu korjas Kapo selle kaasa ja nüüd nõuab minult salvestusseadmete parooli.

Ja pange tähele, nad ütlesid, et kui parooli ei anta, siis nad hävitavad kogu salvestusseadmesse talletatud info.

Kuulge, varem või hiljem see salvestusseade kuulub tagastamisele. Ja samas seisus, nagu ta minu juurest ära viidi. Miks seal olevat infot tahetakse hävitada? Kas sellepärast, et sealt on näha, kes käisid Hundisilmal selle poole aasta jooksul, kui ma lamasin algul Tartu ja seejärel Tallinna haiglas? Ma arvan, et seal on ka kapokaid kompromiteerivaid materjale. Kui neil oleks kogu selleks ajaks olnud kohtu luba minu majja sisse tungimiseks, siis poleks neil midagi häbeneda. Tuleb eeldada vastupidist.

Niisiis hüpotees selle kohta, et Hundisilmal käisid tundmatud inimesed sisse ja välja nagu oma kodus, tundub tõepärane. Igatahes minu koerad nühkisid kapokate saapaid nagu vanad tuttavad. Võib olla nad olidki seda?

 

12. Sõidad Moskvasse?

Minult oli möödunud kevadel tellitud Moskva Riiklikus Ülikoolis loeng Tallinna arengutest. Andsin nõusoleku. Aga siis juhtus õnnetus minu jalaga ja see sõit jäi ära. Nüüd – aasta hiljem – tahan selle lubaduse lunastada.

Aga kui Delfi tuleb küsima, siis võib-olla teen jälle nalja šoppamise teemal.

 

13. Mis edasi saab?

Ootame, kuni valitsus kukub. Ükskord juhtub see nagunii!

 

Küsinud URMI REINDE jt kesknädalised

  

[fotoallkirjad]

KÄSUTÄITJAD: Poliitilise tellimuse täitjad õigussüsteemis – selline süsteem viitab üheselt diktatuurile ja mitte demokraatiale. Kapo peadirektor Arnold Sinisalu ja riigi peaprokurör Lavly Perling 22. septembril 2015 pressikonverentsil põhjendamas, miks oli vaja relvastatuna ja hulgakesi minna haiguse tõttu invaliidistunud Tallinna linnapea koju ja esitada senini müstiliseks jäänud kahtlustusi – mingeid süütõendeid tema vastu pole ju ligi poole aasta (!) jooksul avalikustatud. Edgar Savisaar viitab oma tänases intervjuus, et Sinisalu on lähedalt seotud IRL-iga ja osales juba nn lindiskandaali lavastamises 1995. aastal. Foto Indrek Veiserik

 JÕUD versus RAHVAS:  Sügisest on saanud kevad, kuid tormilised sündmused ei vaibu. Kui 22. septembril murdsid vaba Eesti jõustruktuurid sisse Hundisilmale ja alandasid avalikus teleülekandes üht Eesti riigi vabadusele aluse panijat Edgar Savisaart, siis täna meenutavad toona nähtud kaadrid juba Gaddafi või Husseini mõnitamist. Mis neile kaadritele järgnes, teame samuti.

Pildil 18. oktoober Hundisilma talus, kuhu tuhanded inimesed sõitsid üle terve Eestimaa, et toetada demokraatiat ja õiglust – Euroopa Liidu liikmesriigi opositsioonijuhi õigust tema kodusele puutumatusele. Foto Urmi ReindeViimati muudetud: 16.03.2016
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail