Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Sakslastest varataotlejad kaotasid Euroopa kohtus

URMI REINDE,      19. detsember 2008

Poliitik, endine Riigikogu liige Toomas Alatalu saatis Kesknädalale teate, et Saksamaal ilmuv ingliskeelne ajaleht The German Times avaldas 11. novembril informatsiooni poolakate võidust Euroopa Inimõiguste Kohtus sakslastest varataotlejate üle.

Sõja ajal Poolas asunud varadest ilma jäänud sakslased olid esitanud Poola riigile taotluse neid varasid tagasi saada. Poola riik keeldus. Nüüd toetas keeldumise õiguslikkust lõplikult ka kohtuvõit. Saksamaa on ka ise ametlikul tasandil kinnitanud, et Ida-Euroopa riikidel pole vaja vastu tulla marginaalsete Saksa huvigruppide nõudmistele nende sõjaeelse vara tagastamise kohta.

The German Times kirjutab: „Strasbourg'is asuv Euroopa Inimõiguste Kohus lükkas 9. oktoobril tagasi Preisi Fondi (Prussian Trust/Treuhand) nõude Poola vastu. Endise Saksa impeeriumi idapoolselt territooriumilt välja saadetud saksa elanikud esitasid kohtule kaebuse Poola vastu, nõudes neile kuulunud kinnisvara tagastamist. Kohtu kinnitusel ei kanna Poola inimõiguste rikkumise eest mingit vastutust, kui Nõukogude Liidu väed ajasid Teise maailmasõja käigus etnilised sakslased välja. Saksamaa valitsus on korduvalt seadnud kahtluse alla selle nõude õiguslikkuse ja tervitas kohtu otsust.“

Eesti analoog on seni olnud täpselt vastupidine. Meie alandlikud (või kinnimakstud?) valitsused on Mart Laari ja Andrus Ansipi peaministriks oleku ajal surunud Riigikogus läbi seaduse, mis tühistab 15 aastat kehtinud omandireformi kuulsa paragrahvi 7 lõike 3, mis ütles 1991. aasta seisuga, et baltisakslaste varanduse küsimused otsustakse täiendava riikidevahelise kokkuleppega. Seda kokkulepet ei sündinud, sest ta olnuks euroopalikus õigusruumis mõeldamatu. Sõda alustanud riik peabki ju kandma oma kahjud ise.

Sellele vaatamata tegi Eesti Vabariigi valitsus Reformierakonna juhtimisel ning isamaalaste-respublikaanide agaral algatamisel kõik selleks, et mitte milleski süüdi olev Eesti riik peab sakslastele nende sõja kinni maksma ja neile siinmail kuulunud vara „tagastama“. Kuidas see aga kompenseeritakse eestlastele, kes jäävad ilma – kes kodust, kes omavalitsustele kuuluvast ühisvarast (näiteks suur tükk Tallinna vanalinna Neitsi torni ja Lühikese jala kandis)? Selle kompenseerimisest ei räägi reformistid ega isamaalased sõnagi.

 

URMI REINDE

 



Viimati muudetud: 19.12.2008
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail