Logo
25. aprill 2018
16 (1097)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Edgar Savisaare onlain-intervjuu ajalehele „Delovõje Vedomosti“

Tõlge eesti keelde

26. septembril 2008 kell 12.00–13.30 vastas Tallinna linnapea Edgar Savisaar portaali dv.ee lugejate küsimustele.

 

1. Andrei A.

Kas on tõsi, et Tallinna Farmaatsiatehas andis Keskerakonnale pool miljonit krooni? Mille arvelt üldse parteisid finantseeritakse?

See ei ole tõsi, sest Eesti seadused ei luba üldse firmadel parteisid finantseerida. Parteisid finantseeritakse riigieelarvest ja ka eraisikute poolt. Küsimuse, mille te esitasite, initsieeris üks „kollane“ ajaleht, mille nimi on „Äripäev“, veel pool aastat tagasi; siis sai antud ka ammendav vastus. Nüüd on nad uuesti tollast artiklit kopeerinud. Nähtavasti on tarvis teha suitsukatet spiooniskandaalidele ja eelarvevaidlustele.

 

2. Jevgeni B., eugen@hotmail.com

Miks Tallinna ja Eesti riigi vahel on kogu aeg mingid lahkhelid ja arusaamatused? Juba Leopold ütles: "Poisid, saagem sõpradeks!" On see üldse võimalik? Või üksnes teoorias? Mis on linnal ja riigil omavahel jagada?

Pealinna ja riigi vastasseis on ka maailmas kahjuks üsna tavaline. Juhul kui neis on võimul eri poliitilised jõud, siis on hõõrumine lausa reegliks. Objektiivset on selles meie puhul niipalju, et Tallinn on tõepoolest Eesti keskmisest jõukam, siin tuksub Eesti majanduse süda ja hing. Tallinn on rohkem maailmale avatud -- siin kõneldakse rohkem vene, aga ka inglise keelt. Ometigi pean Eesti jaoks täiesti lubamatuks luksuseks seda, kuidas Ansipi valitsus on omaenda riigi pealinna Eesti riigile vastandanud. Olgu siis jutt teede või munitsipaalkorterite ehitamisest või uutest lasteaiakohtadest. Sellise masohhistliku peaministriga à la „surgu välja või terve Eesti, peaasi et saaks lämmatada keskerakondlikku Tallinna“ ei jätkuks Eestit isegi kümneks aastaks, nagu olevat ennustanud mingi Soome professor.

 

3. Tatjana Komarova

Härra linnapea, mis Te arvate, kes praegustest poliitikutest ei ole omal kohal?

Demokraatlikus riigis on poliitikud omal kohal, kuni rahvas nii otsustab. Aga ma möönan, et liiga suur osa Eesti elanikest pole täisväärtuslikult demokraatliku protsessi osa ja paljud probleemid algavad sellest.

 

4.       Vladimir, vlpetatcharhotmail.com

Kas on vähimatki lootust, et lähitulevikus hakkaksid Eestit juhtima poliitikud-pragmaatikud, kes juhinduksid eeskätt riigi huvidest, Eesti majanduslikule õitsengule viimise vajadusest ja oleksid poliitiliselt sõltumatud? Kas on võimalik tuua nüüdisajaloost kas või ühtainsat näidet, kus USA toetus ühele või teisele riigile oleks lõppenud selle rahva jaoks hästi, veretult, majanduslike ja poliitiliste kaotusteta?

Eestil on lootust siis, kui Eestis elavad inimesed ja Eesti juhid hakkavad uskuma Eestisse, pidama Eesti riigi tugisambaiks sisemist turvalisust, rahvuslikku ja sotsiaalset ühtekuuluvust. Kuni meil aga suur osa rahvast vaidleb kirglikult, kas meid kaitseb kõige paremini Ameerika, Euroopa või Venemaa, -- seni jäämegi rahvusvahelisel areenil, ja mis veelgi olulisem – ka sisepoliitiliselt -- täiesti kaitsetuks. Eeskuju, kuidas aga võiks olla, on Soome.

 

5. Jana Salmina, janasalmina@charhot.ee

Mis Te arvate, kui kaugele võib minna praegune valitsus Eesti majanduse nn päästmisel ja Eesti ühiskonna hävitamisel? Algus on tehtud ja esimesed tagajärjed käes. Mis saab edasi?

Kes võiks Teie arvates praegusest maailma üldsusest aidata Eesti ühiskonnal kriisist välja tulla või vähemalt soovitada alternatiivseid võimalusi edasiseks arenguks?

Aitäh Teile vastuste eest nii minu kui ka teiste küsijate küsimustele!

Ansip on järjest näidanud, et ta ei löö risti ette millegi ees. Ma arvan, et selle valitsuse kannab minema järgmine kevadvesi. Eestit saab eelkõige siiski aidata ainult Eesti ise.

 

6. Dmitri, infoatcharkkk.ee

Kas on võimalik kiiresti parandada suhteid Venemaaga? Kuidas?

Kiiresti sigivad ainult jänesed. Kuidas? Eeldused suhete paranemiseks Venemaaga tekivad siis, kui Eesti loobub rahvusvahelisel areenil Vene-vastase koalitsiooni kokkuklopsimisest. Lisaks Eesti-Vene suhetele parandaks see oluliselt ka meie äpardunud suhteid Põhjamaadega ning enamiku Lääne-Euroopa riikidega.

 

7. Usklik

Tere!

1. Kas võib uskuda, et kui võimule saavad tsentristid, siis Eesti ja Venemaa suhted muutuvad kiiresti ja kardinaalselt? Kas see on võimalik, kui kaaluda kõiki realiteete?

Suhted teiste riikidega on kahepoolne küsimus. Keskerakonna võimuletulek Eestis looks aga vähemalt meie poolt kindlasti eelduse suhete paranemiseks.

2. Kas Te arvate, et Venemaalt lähtub Eesti jaoks tõeline oht? Või on see väljamõeldis?

Diplomaatilised inglased ütlevad, et ära tülita probleemi seni, kuni probleem pole tülitanud sind (don’t trouble trouble, until trouble troubles You). Kui me tahame, et Eesti kestaks, peame lähtuma realiteedist, et Venemaa oli, on ja jääb Eesti naabriks. Samuti on realiteet, et Venemaa on iseseisev riik, mida ei juhita Brüsselist ega Washingtonist. Sestap tuleb meil Venemaaga iseendal leida modus vivendi, nii nagu see meie hõimuvelledel soomlastel on õnnestunud.

3.       "Naabritega on tarvis läbi saada": kas Teie positsioon selles osas on viimastel aastatel muutunud ja kuivõrd?

Vastupidine väide tähendaks Eesti riigi hukku. Ma olen endiselt Eesti patrioot.

4) Kui kauaks kavatsete jääda poliitikasse? Kas Teil on tulevikuplaane, mis pole seotud poliitikaga?

Poliitikas olen olnud ja kavatsen sinna jääda, kuni minu ideed ja isik leiavad valijate toetust. Mittepoliitilisi plaane on olnud ja on, aga ma tunnistan, et poliitika on seni kõik muud ahvatlused ületanud.

Teie isiksus kutsub esile austuse, Edgar. Aitäh Teile selle eest!

 

8.       Galina, renbyatcharhot.ee

Härra Edgar Savisaar, kui homme poleks Eestis enam ühtegi venelast ega ka muu teise rahvuse esindajat, kas siis Eesti oleks viie rikkaima riigi hulgas? Kui palju elab Venemaal eestlasi, kes ei taha Eestisse tagasi tulla? Ma armastan seda maad ja siinseid inimesi ega saa aru, miks mind nimetatakse okupandiks?

Eesti on taasiseseisvumise järel juba kaotanud rohkem inimesi kui terves Teises maailmasõjas ja sellele eelnenud ja järgnenud küüditamiste ja pagemiste läbi kokku. Eesti on juba muutunud liiga väikeseks, ja ainult hull võib veel arvata, et venelaste või ka mis tahes muude rahvuste siit lahkumine võiks meid teha rikkamaks ja õnnelikumaks. Eestil ei ole inimeste ülejääki; siin on suur, isegi väga suur inimeste puudus.

 

8.       Golikov, S.

Ei ole saladus, et Teil on sellise poliitiku imidž, kes "mängib" vene auditooriumiga. Eestlased ei armasta Teid seepärast, nimetavad "Putini partei" liidriks. Milleks on Teile vaja vene auditooriumi?

Ma tean, et praegune Eesti riik on olemas ainult tänu sellele, et seda tahtsid siin elavad inimesed, keelest sõltumata. Seepärast ma ka arvan, et Eesti riigi tulevik ei ole võimalik vene ”auditooriumit” välja lülitades, eraldades, seda mitte kaasates. Ja seda vaadet jagab ka suur osa eestlastest. Olin, olen ja jään Eesti patrioodiks, ning tean kindlalt, et seda on ka kõik minu valijad.

 

10. Dmitri

Lugupeetud härra Savisaar!

Öelge, miks linn ei suutnud mõjutada Vabadussamba rajamise otsust? Ei ole ju saladus, et samba ametlik kavand solvab kolmandiku Eesti elanikkonna tundeid oma sarnasuse pärast sümboliga, mille all hävitati miljoneid inimesi kogu maailmas, kusjuures esmaseks hävitamise põhjuseks oli nende rahvus. Kas Teie osalus selle samba rajamise alguse juures tähendab, et Te toetate rahvusliku vihkamise õhkkonna loomist, millega tegeleb Ansipi valitsus? Miks ei või püstitada sammast teise projekti järgi (ma tean, et oli tõesti ilus projekt, purskkaevudega)?

Nähes seda, kui ägedaid lahinguid kallid koalitsioonipartnerid omavahel püha samba ja selle kavandi küsimustes löönud on, pidasin terve Eesti kodurahu huvides oluliseks see vaidlus lõpetada.

Tallinna linnapeana loomulikult kannan vastutust ka Vabaduse väljaku valmimise eest. Arvan ka, et Võidusammas on Vabaduse kellale piisavalt väärikaks naabriks.

Ja veel üks küsimus, mis puudutab linnaplaneerimist. Õismäel rajoonipolikliiniku juures kerkis uus elumaja, mis sinna kohe kuidagi ei sobi. Sealjuures rajati hoone nn "õunapuu-alleele". Kas ei võiks lõpetada juba valmis rajoonidesse selliste ehitiste „vaheletoppimise”, seda enam, et need kahjustavad ka rohelust, mida meil niigi jääb kogu aeg vähemaks? Kusjuures, see ei ole ainus niisugune juhtum -- paljudes kohtades toimub samamoodi.

Aitäh vastuste eest.

Ehitustegevust saab Tallinnas alustada alles pärast põhjaliku planeerimisprotsessi läbimist, ehitusprojekti heakskiitmist ning selle põhjal ehitusloa väljastamist. Protsessi käigus tegelevad planeeringu ning projektlahendusega kümned arhitektid, erinevate alade spetsialistid, juristid, ametnikud ning ka avalikkuse esindajad, kes kaasatakse linnaosade halduskogude, avalike väljapanekute ning arutelude kaudu. Kindlasti on ka selle planeeringu ja ehitusprojekti puhul toimunud eelkirjeldatud menetlus. Kahjuks puudub meil informatsioon, kas Teie osalesite planeeringu avalikul arutelul või püüdsite lahendust mõjutada linnaosa halduskogu kaudu, kohtudes Teid esindava halduskogu liikmega ning tutvustades talle oma seisukohta.

Üheks suurimaks probleemiks Tallinnas on valglinnastumine, mille tagajärjel kaotame maksubaasis ning põrkame kokku infrastruktuuriliste ja logistiliste probleemidega, mille lahendamine neelab olulise osa linnaeelarvest. Mida suuremale territooriumile linn valgub ning mida väiksem on elanike tihedus, seda kallim tuleb infrastruktuuri ülalpidamine. Muidugi hoolitseme rekreatsiooni- ja rohealade eest, ent olemasoleva linnaruumi mõistlikku tihendamist sobivas mahus ehitistega, kui see ei halvenda elanike senist elukvaliteeti, ei saa pidada taunitavaks.

Kokkuvõtteks -- Tallinna linnaruumi arengus pole midagi juhuslikku. Kahjuks ei välista planeerimisotsuste langetamisele eelnev kõige põhjalikum analüüs olukorda, kus lahendus mingile osale linlastest ei meeldi.

 

11. Aleksandr, amkthot.ee

Kui kaua kavatseb veel väike natsionalistlik ja russofoobne grupp valitsuses Ameerika taktikepi all juhtida Eesti Vabariiki ja tema objektiivselt vähe informeeritud rahvast?

Kui te peate silmas Ansipit, siis tema kell on juba löönud.

 

12.   Andrei Vorobjov, vorobjovhot.ee

Tere! Kas ТТТК ja ТАК ühinevad Helsingi eeskujul? See on ju hädavajalik.

Aitäh!

Helsingis ühendati kaks bussiettevõtet ning uus ettevõte kannab nime Helsingin Bussiliikenne Oy. Trammi- ja metrooliiklus jäi Helsingin kaupungin liikennelaitos’e koosseisu.

Käesoleval ajal vaadatakse läbi võimalusi Tallinna Autobussikoondise AS-i ning Tallinna Trammi- ja Trollibussikoondise AS-i efektiivsuse tõstmiseks.

Selle käigus vaadeldakse ka Tallinna Autobussikoondise AS-i ning Tallinna Trammi- ja Trollibussikoondise AS-i ühendamise võimalusi ning sellega kaasnevaid kulusid, riske ja kasu.

 

12.   Jelena, m.e59atcharmail.ru

Kui Te oleksite praegu Eesti peaminister, kas siis Teil jätkuks julgust minna erru ja vabastada koht asjatundlikele spetsialistidele? Kas Te aitaksite neil moodustada valitsust, laskmata sinna ambitsioonikaid politikaane?

Mina poleks peaministrina Ansipi vigu teinud. Arvan, et kui Keskerakond olnuks valitsuses, oleks Eesti seis praegusega võrreldes oluliselt tugevam.

 

12.   TARAKAN_e

Miks tsentristid ei saavuta Eestis regionaalkeelte ja vähemuskeelte kohta käiva Euroopa harta ratifitseerimist?

Eesti Keskerakond on täna ainus erakond, kes seisab selle eest, et kõigil inimestel oleks Eestis hea elada. Inimesed, kes on teistest erinevad vajavad meie veelgi suuremat tähelepanu; kindlasti ka Eestis elavad rahvusvähemused. Loomulikult on hea, kui siseriiklike otsuste toeks ja aluseks on rahvusvahelised konventsioonid, kuid oluline on siiski just see, et igapäevases elus tunneksid inimesed ennast hästi. Selleks on Eesti Keskerakond astunud Tallinnas olulisi samme: rahvusvähemuste kultuuriseltside ja pühapäevakoolide regulaarne toetamine nii ruumide kui ka tegevuste osas, rahvusvähemuste kaasamine erinevatesse otsustamistesse ning nende arvamuse arvessevõtmine, rahvusvähemuste keelte õppimise ja õpetamise toetamine jne. Kahjuks on riiklikul tasandil Eesti Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koalitsioonil teised eesmärgid. Riigikogus on Eesti Keskerakond tugev jõud, kuid üksinda ta ei oma absoluutset enamust. Oluline on, et rahvusvähemused Eestis mõistaksid, kuivõrd tähtis on poliitikas kaasa rääkida ning valimistel osaleda, sest vaid nii on võimalik otsuseid seadusandlikul tasandil mõjutada. Kuni valimisaktiivsus on madal, ei võeta ka rahvusvähemuste arvamusi teiste erakondade poliitikute poolt tõsiselt kuulda.

 

12.   tatjana, 1955kitsatcharmail.ru

Tere päevast, härra Edgar. Ma tahaksin teada, kuidas on valitud meie praegune president, kui EESTI VABARIIGI põhiseaduse järgi pole võimalik valida kedagi, kes pole Eestis sündinud. Ja ka kahekordne kodakondsus on meie riigis keelatud!

Lugupidamisega. Esitasin selle küsimuse kogu meie töökollektiivi poolt.

Eesti Vabariigi presidendi valimist reguleerivad Eesti Vabariigi põhiseadus ja Vabariigi Presidendi valimise seadus. Mõlemad seadused seavad tingimuse, et presidendikandidaadiks võib üles seada sünnilt Eesti kodaniku, kes on vähemalt 40 aastat vana.

Seadused sätestavad presidendile seega sünnijärgse kodakondsuse nõude. Nimetatud õigusaktide kohaselt ei pea presidendikandidaat olema sündinud just Eestis. Selgitan juurde, et õigus Eesti kodakondsusele sünnilt on põhiseaduse kohaselt igaühel, kelle vanematest vähemalt üks on Eesti kodanik (§ 8 lg 1).

Teiseks soovite teada, kas kahekordne kodakondsus on meie riigis keelatud. Kodakondsuse seadus näeb tõesti ette piirangud topeltkodakondsusele. Nii sätestab kodakondsuse seaduse § 1 lg 2, et Eesti kodanik ei või olla samal ajal mõne muu riigi kodakondsuses.

Mitme kodakondsuse vältimise ühe tingimusena sätestab sama seadus, et isik, kes lisaks Eesti kodakondsusele omandab sünniga ka mõne muu riigi kodakondsuse, peab 18-aastaseks saamisel kolme aasta jooksul loobuma kas Eesti või mõne muu riigi kodakondsusest (§ 3). Sünniga omandatud kodakondsust ei saa isikult ära võtta.

 

12.   andres, andres_katcharyahoo.com

Tere.

Kas progressiivne maksusüsteem on veel aktuaalne, kui ja, siis milline võiks olla valem?

Jah, ma arvan, et tulude praegusest suurem ümberjagamine muudab ühiskonna kokkuvõttes efektiivsemaks, ning seda kinnitab terve Euroopa kogemus.

 

12.   Yuriy

Millal asute Teie valitsust juhtima ja me hakkame elama Euroopas?

Arvan samuti, et Eesti rahvas soovib euroopalikku poliitikat ja väärib euroopalikku valitsust. Ma ei arva, et mina oleks ainus, kes seda võiks pakkuda. Küll on aga selge, et Reformi, Isamaa ja sotside kombinatsioonid on meid Euroopast sisuliselt aina kaugemale vedanud.

 

12.   Ivan, ivanivanhot.ee

Härra Savisaar, Teie ja proua Lauristin olete praeguste võimulolijate "vanemad". Teie viimase kahe aasta publikatsioonide järgi otsustades on Teie kasvandikud läinud Teist palju kaugemale. Kas teil pole hirm? Millised saavad olema veel Teie "lapselapsed"?

Tippudest kuulub meie poliitilisse põlvkonda kindlasti ka Siim Kallas ja osaliselt ka Mart Laar. Kõigil meil on oma järgijad ja kõik nad lähevad meist kaugemale. Hirm arengu ees oleks kindel tunnus, et aeg on lahkuda. Minul sellist hirmu veel ei ole.

 

12.   Ivan, ivanivanhot.ee

Härra Savisaar, meid kõiki teeb ärevaks küsimus "Kelle poolt hääletada järgmistel valimistel?". Reaalseid jõude on riigis ainult kaks -- reformistid ja tsentristid. Esimesed assotsieeruvad praegu rumalusega, ebakompetentsusega ja natsionalismiga; teised, vabandage, korruptsiooniga. Kas Te ei kavatse oma parteis esile tõsta uusi liidreid, kes oleksid kompetentsed ja aktiivsed mitte ainult munitsipaalsfääris, vaid ka poliitikas? Või on meeskond juba koos ja samas koosseisus lähete ka valimistele? On Teil professionaalide meeskond, kes oleks valmis riiki valitsema?

Muidugi oleks üksi terve riigi valitsemine isegi Eesti tugevaimale erakonnale, milleks on Keskerakond, suur väljakutse. Samas aga kaks aastat tagasi kui me esmakordselt taasiseseisvunud Eesti ajaloos alustasime üheparteilist valitsemist pealinnas, oli samuti kahtlejaid palju. Aga me oleme selle eksami edukalt sooritanud ja ma ei kahtle, et me teeksime hea valitsuse ka tervele Eestile.

 

12.   Mark Sergijenko, lasvegas.ee

Lugupeetud härra Savisaar! Kas Teil on kavas tuua Pronkssõdur oma kohale tagasi, kui Teie partei võidab järgmistel valimistel? Arvan, et nii võiksite Te võita hääli juurde!

Ajalooratast ei saa tagasi pöörata. Korvamatu kahju Eesti ühiskonnale, majandusele, tulevikule on juba tehtud. Ma ei kavatse seda kahju veelgi süvendada, vaid nüüd tuleb haavad ravida ja kavandada üheskoos tulevikku.

 

12.   Andrei

Kas Te ei arva, et tuleks võtta riigi arengu eeskujuks mõni teine riik ja kohandada seda šablooni meie tingimustele, viies sisse korrektiive, aga mitte minna katse-eksituse meetodil, teadmata missuguses suunas. Mõned aastad tagasi räägiti idee tasandil võimalusest areneda Šveitsi mudeli järgi. Millisena näete Teie riigi võimalikku arengut eelseisva kolme aasta jooksul? Kui võimalik, siis punktide kaupa, konkreetsete tegevuste kaupa. Aitäh!

Olen Šveitsi otsedemokraatia traditsioone ka ise mitte ainult näiteks toonud, vaid püüdnud ka rahvahääletuste kaudu Eestis juurutada. Rääkides ühiskonna ja majanduse mudelist, riigikaitse ülesehitusest ning aktiivsusest rahvusvahelistel turgudel ja ka poliitikas, siis ma arvan, et meie parimaks eeskujuks on olnud seni tegelikult Soome. Kahjuks oleme teinud seni enamiku olulisi asju Soomele vastupidiselt, aga ma loodan, et Eestil on siiski veel aega teha asju ka õigesti.

 

12.   Dmitri, Heaven2000hot.ee

Miks on Ansip oma bandega ikka veel võimul?

Miks peame kõik vastutama tema tegude eest? Tema initsiatiiv oli mälestussammas minema viia, tähendab, tema peab ka vastutama! Las tema kannab selle eest vastutust Rahvusvahelises Kohtus, mitte ei vea enesega kõiki kodanikke ühes!

Miks ta ei vastuta materiaalselt majanduse kokkuvarisemise eest?? Ja jälle vastutame tema eest meie, maksumaksjad!

Miks on võimul ebakompetentsed inimesed?

Ma arvan, et Ansipi valitsuse bioloogiline kell on juba löönud. Edasine on ainult „tehnika küsimus“.

 

12.   Dmitri , Heaven2000hot.ee

Miks vastutab Ojuland kõigi, kuid mitte iseenese eest? Kui ta nii väga vihkab Venemaad, siis las ta räägib seda enese, aga mitte meie kõigi nimel!

Ojuland ei saagi rääkida meie kõigi nimel. Keegi pole teda selleks volitanud.

 

12.   Dmitri

Austatud Edgar!

Miks Teie arvates tahavad praegused poliitikud suurendada lõhet rahvuste vahel? Venekeelsed inimesed on elanud Eestis kogu oma elu, on teeninud armees, õppinud keelt, aga praegusele riigile on sellest ikka veel vähe? Pidevate solvangutega pole võimalik midagi saavutada. Mida Te soovitaksite venekeelsele elanikkonnale, et nendele hakataks vähem vaatama kui ühiskonna pühkmetele. Tänan ette.

Vastaksin Eesti praeguse presidendi poolt Marcus Aureliusele omistatud mõttega: halvim on muutuda oma vastase sarnaseks. Ma palun Teid, ärge muutuge vene keskkonda kapseldudes nende eestlaste ja Eesti poliitikute sarnaseks, kes kujutavad ikka veel ette, et Eesti on võimalik ainurahvuselise riigina. Need on minevikujõud ja nad ei esinda Eesti tulevikku, ja mul on nende pärast häbi. Mina eelistan ise ja soovitan kõikidele noortele rajada avatud maailm Eestis – oma kodumaal --, selle asemel, et jääda seda otsima mujalt.

 

12.   Dmitri , Heaven2000hot.ee

Miks selle asemel, et sõbrustada Venemaaga ja ajada temaga kasulikku äri, ning seega ka omada võimalust kiiremini kriisist väljuda ja jälle majandusliku tõusuni jõuda, miks on selle asemel vaenutsemine? Mitte millegagi põhjendatud peale isiklike motiivide, mis on varjatud natsionalismi ja vabaduse taha?

Venemaa ei ole lihtne partner, ning riskid, aga ka võimalused, on seal suured. Ometi on kogu Lääne-Euroopa ja ka Skandinaavia, rääkimata Aasiast, neid riske võtnud, ja on võitnud oluliselt rohkem kui meie. Arvan, et ka Eesti peaks võtma suhetes Venemaaga rohkem riske. Maailmas viimasel kahel kümnendil jagamatult domineerinud USA tegelikult mõistab juba, et tema suur teema pole enam Venemaa ega ka mitte Euroopa Liit, vaid selleks on Hiina. Sellest tulenevad ka järeldused Venemaa ja Lääne-Euroopa vahele jäävate riikide vööndile.

 

12.   Dmitri, Heaven2000hot.ee

Miks keegi ei korralda hääletust, kas kodanikud tahavad edaspidigi eesotsas näha Ansipit ja tema bandet, ning presidenti? Olen veendunud, see küsitlus ei tuleks nende kasuks, aga miks nad on siis võimul, kui neid sinna ei taheta?

Ansipi päevad on loetud. President on aga põhiseaduse järgi ametis viieks aastaks.

 

12.   Valeri, valeri.manzikovgmail.com

Kas meie riigil saab olema adekvaatne poliitika noortesse ja lastesse suhtumises? Pole võimalik korterit osta ja lasteaia eest tuleb maksta meeletuid summasid. Kuhu kaovad kõik maksud, mida me maksame? Kaitsekuludeks? Abiks "vennalikele" rahvastele? Selgitage, MIKS ON MEILE seda vaja? Me oleme lihtsad inimesed ega kavatse kellegagi sõdida, tahame elada oma kodus rahus ja materiaalselt normaalsetes tingimustes.

Olen teiega täiesti sama meelt, et Eesti kõige tähtsam roll on tagada oma elanike rahulolu eluga oma riigis. Kui me seda suudame, siis püsib ka see riik. Ja kui me selles ebaõnnestume, siis ei vääri me oma riiki.

 

28. Vladimir, vladimirbrushot.ee

Lugupeetud härra Savisaar.

Millised on Teie vaated praegusele mitte üksnes majanduslikule, vaid ka poliitilisele kriisile? Millised on Teie plaanid poliitilise olukorra parandamiseks, milliste „loosungitega“ läheb Teie partei järgmistele valimistele? Kelle või mille peale teeksite Te panuse uut valitsust formeerides?

Ma arvan, et järgmist koalitsioonisisest kriisi see valitsus üle ei ela. Opositsiooni olemasolu mõte on olla alati valmis valitsusvastutust üle võtma, ning seda me ka oleme.

Kõigepealt peab Eesti valitsus olema veenev omaenda rahvale, sõltumata sellest, mis keelt keegi kõneleb. Seejärel on võimalik ka rahvusvaheliselt taastada kõikuma löönud usaldus Eesti vastu. Rahvusvahelisele usaldusele tuginedes on võimalik tekitada usku nii kodumaistes kui ka välisinvestorites, et Eesti on jälle paik, kuhu juletakse investeerida. Siis on võimalik ka Eestis majandusime, mis viiks meid viie Euroopa õnnelikema rahva sekka.

 

29. Oleg

Härra Savisaar, kas Te peate võimalikuks ja vajalikuks seaduse vastuvõtmist, mis annaks vene vähemusele ametliku rahvusvähemuse staatuse; samuti aga ka rahvusvähemuste kohta käivate seaduste vastuvõtmist?

Tegelikult on konkreetseid tegusid, mis nõuavad tegemist, väga palju: näiteks peavad alaliselt Eestis elavad inimesed saama osaleda Europarlamendi valimistel. Olen kindel, et riigi elanike grupid peavad olema ühiskonnas proportsionaalselt esindatud, s.t kuuluma riigivalitsusse ja kohalikesse omavalitsustesse. Olen veendunud, et näiteks Tallinna omavalitsuste valimisel ei tohi diskrimineerida linnaosi, kus elavad enamalt jaolt vene keelt kõnelevad inimesed. Pooldan konkreetseid seadusemuudatusi, mitte järjekordse raamseaduse vastuvõtmist.

 

30. Nikol Bari, nbinfonet.ee

Tere päevast, austatud härra linnapea!

Käesoleval hetkel on osa Männiku teest (Valdeku tänavast kuni linna piirini Saku pool) nutuses olukorras.

Öelge, palun, kas planeeritud on selle teeosa kapitaalremont või uue tee rajamine või on kavas aukude lappimine ka 2009. aastal?

Aitäh.

Käesolevaks ajaks on koostatud Männiku tee (Valdeku tänavast linna piirini) rekonstrueerimistööde projektdokumentatsioon, millele on Tallinna Linnaplaneerimise Ameti poolt väljastatud ehitusluba. Esialgsesse teede kapitaalremondi ja rekonstrueerimise 2009. aasta kavasse ei ole Männiku tee rekonstrueerimist lülitatud, sest kanaliseerimisprogrammi täitmiseks on linnal esmalt vajalik välja ehitada Pärnu maantee (Laane tn -- Hiiu tn) kanalisatsiooni eelvoolud ja teostada maantee rekonstrueerimine.

Männiku tee rekonstrueerimistööde teostamise võimalused täpsustuvad pärast 2009. aasta eelarve kinnitamist Tallinna linnavolikogu poolt. Täiendavate rahaliste vahendite eraldamise korral oleme valmis lülitama Männiku tee rekonstrueerimise 2009. aasta tööde plaani.

Kuni rekonstrueerimistöödeni teostame võimaluste piires hooldusremonditöid.

 

31. Viddi Kolli, viddi.kollimail.ru

Kas Te tahate olla peaminister? Kuidas Te arvate, kas praegune peaminister on süüdi „pronksiöö“ sündmustes? Mida teha, et sääraseid asju ei juhtuks?

Jah, ma olen veendunud, et Ansip on isiklikult suures osas Pronksiööl toimunus süüdi. Sellises ulatuses Eesti riigi alustalade kõigutamine on taasiseseisvunud Eesti ajaloos pretsedenditu. Loodan, et Eesti rahvas õpib oma vigadest.

 

32.   Ljolik

Kas Autobussipargi jaoks hakatakse ostma uusi autobusse?

Kas ТАК-is tõuseb palk?

Tallinna poolt pööratakse suurt tähelepanu veeremi uuendamisele ja kaasajastamisele. Uue veeremi soetamine on toimunud igal aastal ja jätkub ka edaspidi.

TAK-i töötajate palgatõus otsustatakse vastavalt läbirääkimistele ning a/ü ja juhtkonna vahelisele kokkuleppele.

 

32.   Sergei K.

Mis Teie arvate, miks praegused võimulolijad sedavõrd Venemaad vihkavad, et kahjustavad sellega omaenda riiki?

Ma arvan, et selle taga on usu puudumine iseendasse ja Eestisse. Ehk nagu mu meelest väga täpselt ütles Soome president: see on teatud inimeste postsovjetlik trauma.

 

32.   Ivan, ivanivanhot.ee

Härra Savisaar, kas linnal on plaanis kas või mingisuguselgi määral toetada õigeusu kiriku ehitamist Lasnamäele?

Linn toetab õigeusu kiriku ehitust Lasnamäel. See on täiesti loomulik, kui arvestada õigeusklike inimeste hulka Tallinna elanikkonnas.

 

32.   Gennadi, verbalinhot.ee

Härra Savisaar! Miks Saksamaal, kus elab umbes 8% türklasi, on kõigis avalikes kohtades - raudteejaamades, lennujaamades, kõikjal -- kirjad türgi keeles. Tallinnas, kus venelasi on peaaegu pool elanikkonnast, ei ole vene keeles isegi mitte ravimite annotatsioonid?

Te prõmmite avatud uksele. Juba käib töö venekeelsete ravimiannotatsioonide tegemiseks ja detsembris jõuavad need apteekidesse.

 

32.   Vjatšeslav Maksimov, twist1989rambler.ru

Austatud Edgar Savisaar, massiteabevahendites oli uudis, et Te soovite saada kohta Europarlamendis.

Olles tallinlane, teeb mind väga ärevaks küsimus Teie lahkumisest linnapea ametist. Kes Teie arvates oleks väärt Teid sellel ametikohal asendama? Keda Te isiklikult sooviksite näha linnapeana?

Europarlamendi valimisteni on aega rohkem kui 9 kuud. Sestap on järglase väljakäimiseks kindlasti veel aeg liiga varane. Seda enam, et see ei ole minu ega isegi Keskerakonna teha. Otsuse teevad Eesti valijad järgmisel suvel.

 

32.   Saša

Austatud härra Savisaar! Miks Te ei võiks Eesti presidendiks kandideerida?

Olen selliseks väljakutseks veel liiga noor.

 

32.   Anton, daenur84mail.ru

Millist Eesti Vabariiki kujutasite Teie endale ette 1990. aastate alguses?

Vastus ei mahuks siin mõnesse sõnasse, sestap soovitan lugeda minu raamatuid ja kirjutisi.

 

32.   Ivan B.

Härra Savisaar, kunagi oli juttu, et Keskerakond toetab 5% käibemaksu määra kõikidele kultuuriüritustele. Kas selline asi saab kunagi teoks?

Meie partei on alati pooldanud kultuurisündmuste ning muude lihtsatele inimestele mõeldud sündmuste soodusmaksustamist. Meie praegused riigivalitsejad aga seda meelt nähtavasti ei ole, kuna tõstetakse teatri- ja kontserdipiletite käibemaksu.

 

40. oleg

Kas linn plaanib toetada mittekommertslikke organisatsioone, kes töötavad lastega? Kas praeguses majanduslikus olukorras kavatseb linn pensionäride ühekordseid toetusi suurendada või vähendada? Kuidas Te hindate oma partei positsiooni etniliste eestlaste hulgas?

Mittetulundusühingud on saanud toetusi seni ja saavad ka edaspidi. Pensionäride hinnatõusukompensatsiooni suurendamine võib kerkida päevakorda küll, arvestades eelkõige Eesti valitsuse poolt otsustatud hinnatõuse. Tallinnas, kus me võimul oleme, on toetus eestlaste hulgas pisut suurem kui mujal, kuid me oleme sealgi stabiilselt toetajate arvult n-ö eestlaste erakonna IRL-iga samas klassis.

 

41.   Mihhail

Kuidas Te suhtute Narvas toimunusse, need inimesed olid ju tsentristliku partei liikmed?

Aitäh.

Narva on suur linn ja mitte kõik ei ole seal keskerakondlased. Mida te silmas peate?

 

41.   Vladimir Narvast

Tere, lugupeetud Edgar Savisaar!

Täname Teid selle eest, et leidsite aega vastata meie küsimustele.

Öelge, kuidas Te suhtute korruptsiooniskandaali Narvas, mis puhkes Teie partei liikmete keskel?

Kas Te ei teinud omal ajal viga, kui jätsite toetamata praeguse Narva juhtkonnaga opositsioonis olnud inimesi (А. Moissejevit ja М. Stalnuhhinit)?

(Pean silmas Keskerakonna teise osakonna loomist Narvas ja 60 Kreenholmi töötaja lahkumist erakonnast.)

Aitäh.

Keskerakond on olnud Narvas juba kaua aega võimul. Selle ajaga on Stalnuhhin kasvanud eesrindlikuks poliitikuks kogu Eesti mastaabis. Ta töötab mitte ainult Narva linnavolikogus, vaid ka Riigikogus, kus omab aktiivset positsiooni. Mul puuduvad andmed, et ta on segatud mingisse korruptsiooniskandaali.

 

41.   Juri, pantjuhhinmail.ru

1. Millistel tingimustel on võimalik ennetähtaegne valitsusevahetus?

2. Kas 2009.-2010. aastal on võimalik krooni devalveerumine?

3. Kui tsentristid tuleksid võimule, siis kas oleks mõeldav sisse viia veel ka teine riigikeel – vene keel? Ja koos sellega õppimine emakeeles.

Valitsuse vahetumise võimalused on kõik kirjas põhiseaduses. Ma usun, et krooni vahetuskurss püsib. Mis puutub vene keelele teise riigikeele staatuse andmist, siis Keskerakonnalt seda ärge lootke. Küll räägime venekeelse hariduse ja inforuumi võimaldamisest.

 

41.   Andrei

Härra linnapea, kas Te peate võimalikuks eesti- ja venekeelse ühise infovälja loomist Eestis. Väga sageli on uudistes (ERR, Delfi) vene keeles ühed artiklid ja eesti keeles teised. Aitäh.

Jah, ma arvan nii nagu Marju Lauristin ja Mart Laargi, et ühise inforuumi olemasolu on Eesti riigi püsimise senitäitmata eeldus. Erinevalt Laarist ja Lauristinist on aga Tallinn asunud ka selles suunas reaalselt tegutsema, võttes vastu Tallinna Televisiooni loomise kava, mis sisaldab ka kogu programmi vene ja inglise keeles jälgimise võimalust, samuti ligipääsu kõigile linnateenustele teleripuldi kaudu vene (ja inglise) keeles. Balti mere strateegia kontekstis on oluline ka seada eesmärgiks Balti mere ühise inforuumi loomine, kui me tahame üldse tõsiselt rääkida selle piirkonna integratsioonist.

 

41.   RTR

Härra Savisaar, kas Teile ei tundu, et Teie partei on moraalselt vananenud, Te loodate ainult venelaste häältele, Teil ei ole mingisuguseid ühendavaid progressiivseid ideid. Kui linnapeaga olen ma Teiega rahul 60%, kui poliitikuga aga üldse mitte. Seepärast ma ei hääleta Teie poolt.

Ma arvan, et Keskerakonna üks väärtuslikumaid ideid, ja praktikas oleme seda suutnud järgida, ongi kõigi Eestis elavate rahvuste ühendamine. Samuti on meie siht euroopaliku sotsiaal- ja majanduspoliitika tegelik juurutamine Eestis. Olen nõus, et Euroopa kontekstis tundub see elementaarne. Ehk isegi vanamoodne. Eestis aga on tööpõld veel oi kui lai.

 

41.   Jevgeni, nfoaeroteam.ee

Mida Teie võtaksite ette riigi majandusliku olukorra parandamiseks, kui kõik kaardid oleksid Teie käes?

Eelkõige tuleb taastada oma rahva usaldus ja, sellele tuginedes, ka välisinvestorite usaldus Eesti riigi, tema poliitilise süsteemi ja majanduse suhtes.

 

41.   Evgenij Drazdauskas, mobiplushotmail.com

Tere päevast!!! Kes maa kõrgemast juhtkonnast või ärimeestest teeks midagi selleks, et meil oleksid naabritega taas korralikud suhted (pean silmas endise NSVL osi). Rõhutan, KORRALIKUD? Tundub üha enam, et SELLISEID INIMESI MEIE MAAL POLE. Kui on, siis kes Teie arvates. Ja kas on ka finantsilist toetust niisugustele projektidele? Lugupidamisega Evgenij Drazdauskas +3725155556

Kindlasti on endise N Liidu osades ärakasutamata potentsiaali Eesti jaoks. Sealhulgas ka Gruusias ja Ukrainas, kus oleme siiani andnud sageli halba nõu ja oma marki sellega rikkunud.

 

41.   Dmitri Dubinin, DimKinHot.ee

Härra linnapea, ma tahaksin teada, kas laste lasteaeda registreerimise kord muutub. Praegu on olukord niisugune, et vanemad kirjutavad lapse praktiliselt kohe pärast sündimist järjekorda, et lapsele siis, kui ta kasvab, kohta jätkuks. Kõik oleks nagu korras, aga vanemad kirjutavad lapse mitte ühe, vaid mitme lasteaia järjekorda, põhjendades seda nii, et "aga äkki teistes ei jätku kohti"...

Lõpptulemuseks on, et üks laps on mitmes lasteaias järjekorras, teiste laste jaoks aga ei saagi kohti jätkuda. Kui seda poleks, oleksid ka järjekorrad väiksemad. Ma arvan, et see olukord tuleks üle vaadata, et ei oleks segadust. Et lapsevanemad saaksid lapse ainult üks kord lasteaia järjekorda panna, ja andmebaasis oleks see näha, et teises lasteaias sellest kohe teataks. Praegu tundub olukord muidu vaat et katastroofiline, järjekorrad on 2--3 aastat...

Kui kõike mõistusega teha, siis kohti jätkub kõigile ja järjekordi pole.

Tänan vastuse eest ette.

Mõned aastad tagasi oli Tallinnas lasteaiajärjekorras 3600 inimest. Selle ajaga ehitati uusi kohti ning järjekord vähenes kuni 1600 inimeseni. Tallinnal on lasteaiajärjekordade kaotamise programm ja seda täidetakse kavakohaselt. Aastaks 2011 järjekordi pole. Täpsustan, et järjekorrad kaovad uute lasteaedade ehitamisega, mitte laste sündimata jäämise ega välismaale kolimisega.

 

41.   Nikolai, netmaila.ee

Härra Savisaar, kuidas Te hindate oma parteikaaslaste tegutsemist Narvas? Kas Keskerakonnal on plaanis distantseeruda Narva linnakomiteest? Millal antakse teada SDE ja IRL-i koalitsiooni formeerimise läbirääkimistest?

Vastasin sellele küsimusele juba varem.

 

41.   Dmitri Dubinin, DimKinHot.ee

Härra linnapea. Küsimus puudutab parkimist magalarajoonide elumajade juures. Elan Mustamäel ja maja juures on väga vähe parkimiskohti. Kui maja nõukogude ajal ehitati, siis ei osatud sellega arvestada, et kunagi on igal korteril auto. Olen iga päev probleemi ees, kuhu parkida auto. Osa elanikke on lihtsalt sunnitud parkima auto „rohu” peale, jutumärkides seepärast, et kunagi oli seal tõepoolest rohi, nüüd on vaid pori jäänud...

Arvan, et siin on, millest rääkida. Tulge näiteks abilinnapea Deniss Boroditši juurde.

 

51. Nikolai, netmail.ee

Härra linnapea! Ma olen väga üllatunud sellest kiirusest, millega linn andis loa püstitada Vabaduse sammas.

Varsti saab kaks aastat sellest, kui meie pere alustas elamumaa detailplaneeringut Nõmmel. Siiamaani ei ole isegi planeeringu eskiisi kooskõlastatud. Nõutakse mitmesuguseid kooskõlastusi, igas linnavalitsuse instantsis lebab paber kuu või kaks. Siis algab ametnikul puhkus, siis komandeering, haigus jne.

Sellises tempos läheb hetkeni, mil ma võin saada elumaja Tallinnasse ehitamiseks loa, vähemalt viis aastat.

Sellepärast inimesed ostavadki maid Tallinna piiri taga valmis lahendustega. Kas Tallinn pole tõesti uutest elanikest huvitatud?

Aadress on Pärnu mnt 397.

Tallinn on oma senistest ja uutest elanikest vägagi huvitatud. Seepärast olemegi tegelikult asunud linna „tihendama” uute planeeringutega. Vabaduse väljakule tuleva riikliku Võidusamba planeeringu menetlust ei saa siiski võrrelda tavalise elamukrundiga.

 

41.   olbert. Kas Eesti võib pankrotti minna?

Rumalate juhtide käe all võib küll, ning ajalugu on seda kahjuks ühel korral ka kinnitanud. Ma loodan, et me oskame teist kätte võidetud võimalust siiski targemini kasutada.

 

52. Aleksandr, alex25atcharlist.ru

Mida on oodata 2009. aastalt? Millal on loota majanduskasvu?

Eesti valitsuse tegevuse tagajärjel võimendunud majanduslanguse põhja täna veel ei paista. Kui Eesti saab vastutustundliku valitsuse, hakkab ka koitma uus majanduskasv.

 

Austatud online-pressikonverentsis osalejad ja „Delovõje Vedomosti“ toimetus!

Kahjuks hakkab meie aeg otsa saama. Tänan teid osalemise eest. Soovin teile selget pilku tulevikku!

Edu teile!

Edgar Savisaar