Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Raimond Kaljulaid: lähisuhtevägivalla ohvritele mõeldes tuleks seadustada e-lahutus ja e-abielu

22. jaanuar 2018

Põhja-Tallinna vanem Raimond Kaljulaidi sõnul peaks riik mõtlema, kuidas aidata lähisuhtevägivalla ohvritel vägivaldsest suhtest lihtsamini ja kiiremini väljuda ning lubama e-lahutuse, mille jõustumise järel ei peaks lahutavad abikaasad enam füüsiliselt kohtuma. Ühtlasi tuleks kaotada lahutuse avalduse esitamise ja lahutuse jõustumise vaheline ooteaeg.

Praegu näeb perekonnaseisutoimingute seadus ette, et abielulahutuse korral peavad mõlemad abikaasad tulema isiklikult perekonnaseisuametisse ning esitama ühise avalduse. Kuu aega hiljem tuleb mõlemal poolel taas ühiselt ette määratud ajal koos tagasi tulla, et abielu lahutada.

 

„Enamik meist ei kujuta ette, kui keeruline võib olla vägivaldsest suhtest väljuval poolel saavutada neid kokkuleppeid ning kohtuda mitmeid kordi silmast silma inimesega, kes on olnud nendega vägivaldne. Ometi selline kohustus on, isegi kui mingeid varalisi suhteid või lastega seotud küsimusi ei ole. Kas see on ikka mõistlik asjade korraldus 21. sajandil digitaalses ühiskonnas?“ küsis Kaljulaid.

 

Tema sõnul oleks mõistlik lubada edaspidi e-abielu ja e-lahutust - eriti kui varalised suhted on reguleeritud varasemate kokkulepetega ja perekonnas ei ole lapsi.

 

„Sellest küllalt lihtsast muudatusest oleks lähisuhtevägivalla ohvritele kindlasti abi. Samuti tuleks lähisuhtevägivalla ohver vabastada abielu lahutamisel riigilõivu maksmisest. Selle peaks tasuma vägivalda kasutanud pool,“ ütles Kaljulaid.

 

Kaljulaidi arvates tuleks kaotada ka kuu ajaline ooteperiood enne kui lahutus jõustub.

 

„Abielluvad üldiselt täiskasvanud inimesed ja kui nad enam ei soovi abielus olla, siis pole riigi asi neid veenda vastupidises või teha selle sügavalt isikliku otsuse ellu viimist keerulisemaks lootuses, et inimesed mõtlevad siis ümber,“ sõnas Kaljulaid.

 Viimati muudetud: 22.01.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail