Logo
18. aprill 2018
15 (1096)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

EV100 tähistatakse tuhandel moel

AIVAR JARNE,      10. jaanuar 2018

Eesti Vabariik on siirdunud juubeliaastasse. Riigi juubeliaastat saab tähistada enam kui tuhandel moel. Kõikidel soovijatel on võimalik ise EV100 tähistamisega seotud sündmusi programmi lisada läbi EV100 kodulehe www.ev100.ee, kuhu praeguseks on üles pandud üle 1000 sündmuse ja 600 kingituse.

 

Juubeliaasta esimeseks suuremaks sündmuseks on vabariigi aastapäev veebruaris, mil juubelinädala jooksul külastavad president ja valitsus Eesti erinevaid kohti.Augustis tuleb Tallinnas Lauluväljakul suur kontsert, mis kannab nime "Laulu võim". Septembris korraldatakse suured koristustalgud üle maailma.

 

 

Juubeliaasta sündmused

EV juubeliaasta algas Tallinnas Vabaduse väljakul vabaõhukontserdi, presidendi kõne ja ilutulestikuga. Eelmise aasta lõpust on Stenbocki maja kuni veebruari keskpaigani valgustatud lipusiniseks ja ehitud juubeliaasta logoga. Keskerakonnal on 2018. aastal plaanis 101 rahvakohtumist üle Eesti.

Sünnipäevanädal veebruaris jagab aastapäevapõhised tähtsündmused laiali üle Eesti: riiklikud kultuuri- ja teaduspreemiad antakse üle Haapsalus, president annab teenetemärgid kätte Narvas, pidulik jumalateenistus toimub Paides, Vabariigi Presidendi pidulik vastuvõtt toimub Tartus ning traditsiooniline lipuheiskamine ja paraad Tallinnas. Pärnus loetakse 23. veebruaril ette Iseseisvusmanifest – nagu 100 aastat tagasi.

5. mai talgupäeval „Teeme ära“ kutsutakse talgulisi taasavastama ja -kasutama oma kodukihelkondade rahvariiete värve. Kas korrastatud ja seejärel kihelkonna-triibuliseks värvitud saab aidauks, bussipeatuse katusealune külakeskuses või koguni terve seltsimaja, jääb talguliste eneste otsustada.

Emadepäeval, 13. mail kõlab kontsertidel meie tuntud muusikute ja lauljate poolt just selleks emadepäevaks ja just praegustele lastele kirjutatud uudisloomingut. Laulud kõlavad üle Eestimaa erinevatel lavadel – autorid esinevad koos lastega. 

Augustis aset leidev „Suur suvenädal“ algab ühislaulmisega Tallinna Lauluväljakul ja lõpeb muinastulede öö lõketega meie randades. Vahepeal avastatakse Eestit, matkates maal ja veel, jalgsi ja jalgrattaga ning kuulates kontserte kaunites paikades üle Eesti.

 

 

Juubelinädal veebruaris

Juubeliaasta sündmused kulmineeruvad veebruaris juubelinädalal 19.–24. veebruarini.

19. veebruaril kogunetakse Tallinnas Tartu maantee alguses kohta, kus 100 aastat tagasi kogunes esimest korda Päästekomitee. Päästekomitee koostas järgnevatel päevadel iseseisvusmanifesti. Sealt marsitakse Kaitseväe orkestri saatel Eesti Panga majja. Peapanga Iseseisvussaalis esitletakse 2-eurost juubelimünti, mida vermitakse veidi rohkem kui 1,3 miljonit.

20. veebruaril toimub Haapsalu Lossiplatsil vabaõhuaktus, kus avatakse lipuväljak. Linnarahvale pakutakse kringlit ja teed. Peaminister Jüri Ratas annab Haapsalu Läänemaa Ühisgümnaasiumis üle riigi kultuuri- ja teaduspreemiad.

21. veebruaril annab president Kersti Kaljulaid Tartu Ülikooli Narva kolledžis üle iseseisvuspäeva eel annetatud teenetemärgid. Börsihoone keldris leiab aset Eesti Panga vermitud EV100 hõbe- ja kuldmüntide esitlus. Müntide müük avatakse hiljem TÜ Narva kolledžis ja Tallinnas Eesti Panga hoones. Narva Raekoja platsil toimub vabaõhuaktus ning Astri keskuses noortekontsert.

22. veebruaril peetakse Viljandis valitsuse istung. Mulgimaa pealinnas  esitletakse ka EV100 juubelipostmarki, mis on trükitud õhukesele hõbelehele. Peaminister Jüri Ratas esineb traditsioonilise iseseisvuspäeva-eelse kõnega Tartus Vanemuise teatrimajas.

23. veebruaril asetatakse pärg president Konstantin Pätsi sünnikohas Pärnumaal Tahkurannas. Pärnus Raeküla vanas koolimajas esitletakse Ago Pajuri ja Toomas Karjahärmi monograafiat Konstantin Pätsist. Pärnu Kuninga tänava põhikooli ees avatakse skulptorite Margus ja Mart Kadariku loodud Päästekomitee mälestussammas, millel on kujutatud Konstantin Päts, Jüri Vilms ja Konstantin Konik ning Iseseisvusmanifesti esimene ettelugeja Hugo Kuusner. Rüütli platsil loetakse ette Iseseisvusmanifest ja algab rahvapidu. Õhtul korraldatakse Pärnu Kontserdimajas linna vastuvõtt, kus toimub ka Rasmus Puuri ja Doris Kareva pooletunnise uudisteose esmaettekanne.

24. veebruari päikesetõusul heisatakse riigilipud; kõige pidulikumalt Tallinnas Toompeal. Kell 11 algab Tallinnas Vabaduse väljakul kaitseväe paraad. Pärastlõunal toimub iseseisvuspäeva jumalateenistus Paide kirikus, millele eelneb vabaõhuaktus linnarahvale. Õhtul toimub Eesti Rahva Muuseumis president Kersti Kaljulaidi vabariigi aastapäeva vastuvõtt ja kontsert-etendus.

 

AIVAR JARNEViimati muudetud: 11.01.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail