Logo
18. aprill 2018
15 (1096)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Oli kord Molekul…

10. jaanuar 2018

Keerles noor Rein Lang kooliseinte vahel. Oli aktiivne komsomoli liige. Siit ka sai igavese kiidunime – „Molekul”.

 

Pärast hariduse saamist viis tollane Molekul end kangemale lainele. Nõukogude ajal töötas ta mitmete kultuuriasutuste juhtkonnas. Nagu näete, ikka ülemusena. Rein Lang oli ka Moskva advokaatide kollektiivi "Injurkollegija" Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi  Esinduse konsultant.

„Nõukogude ajal KGB kontrolli all töötades võttis Injurkollegija kuni 80% komisjonitasu inimestelt, kes said Läänes surnud sugulastelt päranduse. Nõukogude sugulastele said osaks vaid nn sertifikaadid ehk serdid, millega sai üksikutest valuutapoodidest osta Lääne kohvi, teksaseid ja jopesid. Varandused ise läksid aga pärimist vahendanud Nõukogude riigile.” (16. märts 2005, Kesknädal)

Aga meie uues Eestis Vikipedia on see, kus talletub kõik olulisim:

„Siseministri kohuseid täites tegi Rein Lang otsuse tühistada 2007. aasta küberrünnakute taga olnud vene poliitiku Sergei Markovi sissesõidukeeld (Schengeni viisaruumis). 30. septembril 2009 sattus Lang selle teo pärast viisaskandaali, mille pärast algatati Riigikogus tema vastu umbusaldus.
Kuna viisavabastus oli riigisaladus, algatas Riigiprokuratuur uurimise riigisaladuse paljastaja väljaselgitamiseks. 8. aprillil 2010 uurimine lõpetati, sest lekitaja oli Rein Lang.

Kultuuriminister Rein Langi ametiaja üks suuremaid skandaale oli seotud nuku- ja noorsooteatri NUKU direktori Meelis Pai ametist vabastamisega aprillis 2013. Teatris läbi viidud revisjon tegi kindlaks mitmeid rikkumisi nii autoriõiguste kui ka finantsjuhtimise alal.

Tehtud etteheited leidsid aja jooksul ka avalikkuse silmis tõendamist. Laialdast pahameelt tekitas ministri üleolev stiil nii teatriinimeste kui ka ajakirjandusega suhtlemisel.

Novembris 2013 tehti Eesti ajakirjanduses ettepanek Langi tagasiastumiseks ministrikohalt seoses võimukriitilise kultuurilehe Sirp toimetuses tehtud järskude muudatustega, mille käigus ilma konkursita kinnitati peatoimetaja kohusetäitjaks kirjanik Kaur Kender ning koondati mitme valdkonnatoimetaja ametikohad. Algselt väitis Lang, et tema ei ole Sihtasutust Kultuurileht puudutavate otsuste langetamisel osalenud, kuid pidi ajakirjanduse surve all hiljem tunnistama oma osalust muutuste kavandamisel.

Ametlikult esitas Lang tagasiastumispalve 2. detsembril 2013, pidades samal päeval Riigikogus ka kõne, milles kritiseeris teravalt nii loomeliitude ja ajakirjanduse kui ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna tegevust.“

Need olid Rein Langi vanad „naljad“.

Kõige värskem Molekuli nali oli ikkagi enne aastavahetust õhinaga Riigikogu asespiikri nõunikuks pürgimine, ja siis ka ajakirjanduse hirmsa kisa pärast loobumine.

„Meie viga. Meie enda väljaöeldut kasutati meie vastu, sest me ei saanud asju mõistlikult välja öelda. Samuti meie viga,” möönis Lang.

 Viimati muudetud: 10.01.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail