Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Õige eestlane hääletab Keskerakonna poolt

VILLU JÜRJO,      15. september 2010

Teema on kõike muud kui kergete killast. Oleme ju seni põhiliselt rahvusradikaalide juures kuulnud seda vaidlust: kes on õige eestlane ja kes on kõige õigem eestlane ja kes seda mitte ei ole. Ja sealt on argiteadvusesse kinnistunud ka selle sõnapaari tähendus, mis Keskerakonna kuvandiga kohe kuidagi kokku ei lähe.
 

VILLU JÜRJO

kirikuõpetaja Narvast, Keskerakonna liige

 

Oleme küll püüdnud hurjutada neid, kes eestlasi veel õigeteks ja valedeks sordivad, ent teooria osutub vahel veendumuste ees jõuetuks.

Ega minagi Keskerakonda „õigete eestlaste" parteiks püüa pidada. Olen alati arvanud, et ka Eestis elav „õige venelane" ja „õige sakslane" hääletab Keskerakonna poolt, ilma et teda seeläbi „õigeks eestlaseks" tuleks pidada. Pigem siis normaalseks inimeseks.

 

Kelle poolt siis veel?

Olen Keskerakonna poolt hääletamist pidanud pigem pragmaatiliseks. Ja julgeksin küsida küll: kelle poolt siis veel? „Õigeks eestlaseks" olemise tähtsust rõhutavat erakonda Eestis enam polegi, nagu ka vene rahvas ei kipu rahvustunnuseid esikohale seadvaid rühmakesi häältega toetama. Ja kui sa ei ole nii rikas, et Reformierakonna pooldaja olla, ja Isamaaliidu poliitika lihtsalt ei ole sulle vastuvõetav - kelle poolt siis veel?

Ma ei arva, et Keskerakond minu eestlaseks-olemisele midagi juurde annab või ära võtab, aga eesti rahva muistne tarkus on küll olnud, et „esimesed heidetakse, tagumised tapetakse, keskmised koju tulevad".

On aeg suhtuda Eestisse kui normaalsesse riiki. Kui inimene ikka ei usu, et ühe valimisperioodi jooksul meie riik võib jõuda Euroopa viie rikkama riigi hulka, siis pole ka vaja teda tema mitteuskumise pärast sildistama hakata. Ja ka siis, kui inimene ei usu, et ühe valimisperioodi jooksul Eestist saab monorahvuseline rahvusriik, pole vaja sellegi eest silte külge panema hakata. Aeg on see tee, mis peab Eestile tema näo tagasi andma. Oluline on minna õiges suunas.

 

Milline inimene on õige?

Pealkiri ei anna ikkagi rahu. Tahaks taas üle küsida ka selle klassikalise küsimuse: milline inimene üldse on õige? Ja kuidas inimene õigeks saab? Ka sellele küsimusele on aeg andnud ühemõttelisema vastuse, kui küsimuse sõnastus tingimata eeldaks. Inimene saab õigeks siis, kui ta leiab armulise Jumala. See luterlik tõdemus on meie rahva mälus ka siis, kui me seda endale selgelt ei teadvusta.

Nõudkem siis õigust, nii iseendale kui ka oma maale!

 

Loe ka 8. septembri Kesknädalast:  

RAIVO J. RAAVE  „Seitse põhjust, miks hääletada Keskerakonna poolt"

 Viimati muudetud: 15.09.2010
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail