Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

7 põhjust, miks hääletada Keskerakonna poolt

RAIVO J. RAAVE,      08. september 2010

Küsime hakatuseks: mis üldse on poliitika ülesanne? Ja vastakem kohe sõnadega, mille vastu ei saa kellelgi midagi olla: poliitika ülesandeks on teenida ühiseid huve. Poliitika pole teadus ega tehnika, poliitika on kunst, mida tuleb luua.
 

RAIVO J. RAAVE

 

I  Ühised huvid kui poliitika alus

 

Keskerakond peab silmas Eesti rahva ühiseid huve, kusjuures ühe riigi rahva moodustavad kõik selle kodanikud ja siin elamisloa saanud inimesed, olenemata rahvusest.

Paremerakonnad teenivad paraku vaid edukate huve. Liberalistid määratlevad inimest tegelikult majanduslikult. Liberalistliku käsitluse järgi pole rahal kodumaad ja turul piire. Ühiskond on eelkõige turg ning inimene on enam tarbija kui kodanik. Paremerakonnad on end identifitseerinud etnotsentristlikult, kuid see on vaid kaval mask - tegelikult on liberalism oma piiritu turuga see, mis hävitab rahvad. Liberalismi subjekt on ju indiviid - aatom.

Ometi on nii kaupmehel kui ka rahal kodumaa. Sel suvel Tallinnas peetud majanduskonverentsil esinenud Peterburi Panga nõukogu esimees Indrek Neivelt ütles: „Varem uskusin õpikute juttu, et kapitalil pole rahvust. Enam ma seda ei arva. Tavaliselt on nii, et seal, kus on kapitali kodumaa, on ka peakontor ja kõige kallimad töökohad: arendus, turundus, finantsid. Ma vaatan oma endiste kolleegide järgi Hansapangas, et paljud nn kallid töökohad on liikunud Stockholmi, ja inimesed koos nendega. Sama on ka teiste välisomandusse läinud firmadega. Ei tea, et keegi siin kontserni piires mingi suure arendustööga tegeleks."

Paremerakondade jaoks on nii: kui satud raskustesse, oled ise süüdi või lihtsalt loll. Riik aitab eelkõige tegijaid. Ekspordifirma rajamiseks võid raha pealegi saada.  Raivo Vare küll tunnistab, et eestlaste nn aktiviseeruv eksport on pelk müüt või isegi tabuteema. „Tegelikkuses on eksport suures mahus välismaalastest firmaomanike käes," tõdeb Vare.

Liberalismi eesmärk on ühiskond kui turg. Ja turuühiskond on ju kvantiteedi, mitte aga kvaliteedi ühiskond.

 

 

II Üksteise aitamine kui programm

 

Teine põhjus, miks hääletada Keskerakonna poolt,  on selle erakonna sotsiaalpoliitika. Võtame siis aluseks seadmuse, mis on Rooma õigusest vanem. Piibel ja Talmud ütlevad, et vaestanni röövimine paneb rahvale needuse, kusjuures vaestanniks peetakse võimalikku: äärmist põllusiilu ja nurkmist viljapuud. Selle säilimise eest ei võitle meil isegi sotsid, aga Keskerakond on valmis looma sotsiaalseid töökohti. Jah, see pole turumajanduslikult soodne, ometi on see üks piibellik põhimõte, mis toob rahvale õnnistuse. (3. Moos. 19: 9.10).

Paremerakonnad on alati konkurentsi seisundis, sest teine on ju vastane. Inimõiguste deklaratsioon on neil muidugi au sees - see on praktiliselt liberalistide katekismus. Õigus näitab, mis kellelegi kuulub.

Keskerakonna sotsiaalpoliitika on aidata hädasolijat ja nõrgemat, sest see on tugeva keskklassi taimelava. Ilma tugeva keskklassita aga pole meil jätkusuutlikkust.

Vahe rikaste ja vaeste vahel aiva kasvab parempoolsete lipu all. Tööpuudus küll kahanes teises kvartalis esimest korda ligi kahe aasta jooksul, kuid seda vaid 1,2% ja töötuse määr on 18,6%. Kõige kurvem on pikaajalise töötuse kasv - 46 protsendini kõigist töötutest. 15% on tööta juba väga pikka aega.

Gallupi poolt 140 riigis läbi viidud uuringu põhjal lahkuks Eestist 13% elanikkonnast, kahandades 1,3-miljonilise rahvaarvu 1,1 miljoni piirile. Kusjuures Soome vastav indeks on pluss 29% ja Venemaalt lahkuks vaid 7% elanikke. Vastastikuse aitamise teede läbilõikamisega on paremerakonnad meid määranud tegelikult hukule.

Raivo Vare ütles sel kevadel veel: „Realiteet on selline, et tänane majanduse olemus ei too püsivat uut kasvu ehk me ei suuda tagada märgatavat elatustaseme tõusu ja sotsiaalse pildi paranemist."

 

 

III Tugev keskklass kui eesmärk

 

Kolmas põhjus on Keskerakonna selge eesmärk - tugev keskklass. Suve lõpul Raivo Vare lisas Eesti riigi eesmärgi kohta: „Eesmärgita riik laguneb kiiresti. Praegu veel ühiskond ei teadvusta endale, millised probleemid võivad ees oodata ja kuidas neid lahendada. Minu arvates on aeg hakata tegelema elukvaliteedi parandamisega, aga see tähendab, et peab lahendama sotsiaalseid küsimusi."

Just elukvaliteedi parandamine on see, millega Keskerakond tegeleb ja tema eesmärgiks on teadagi tugev ja kasvav keskklass, mis on meie kultuuri taimelava. Paraku on hetkepilt taas kurvemast kurvem.

Inglise majandusanalüütik Edward Hugh kirjutab: „Elatustase on järsult langenud töötundide vähenemisest ja töötuse kasvust, kuid see ei võrdu konkurentsivõime taastumisega. Väga vähe kaotatud konkurentsivõimest on tänaseks tagasi saadud. Sama kinnitavad inflatsiooninumbrid. Pärast üheksa kuud väldanud hindade langust on hinnad jälle tõusmas ja inflatsioon peaaegu terve protsendipunkti võrra euroala keskmisest kõrgem. Riigi kohta, mis peaks olema sisemise devalveerimise vaevades, on see üsna uskumatu. Pigem on keegi euroala pääsme lunastamise järel roolis magama jäänud," tõdeb Hugh.

Eesti Vabariik on praegu otsekui lõpetamata projekt, mis ei ole veel oma lõplikku sõna öelnud, ja paremerakondade juhtimisel suubume üleilmsesse ühiskonda hääbuva rahvana.

Praktiliselt toimub kapitali ja tööjõu väljaminek, majanduslik ebavõrdsuse suurenemine, sotsiaalkapital väheneb. Puudub pädev poliitiline tahe struktuurimuutusteks, avalik arvamus on mähitud uduste illusioonide võrku, tööhõive jätkab langemist, investeeringud jätkavad kiratsemist ning majanduspotentsiaal langeb, rahvusvaheline investeerimispositsioon on nõrk, nii et rahvusliku kogutulu osakaal kogu sisemajandustoodangus jätkab langemist.

 

 

V Vene kaart kui trump

 

Viies põhjus on, et vaid Keskerakonnal on taskus vene kaart, mis võib meid päästa. Ekspeaminister Tiit Vähi on alati rõhutanud majandussuhete olulisust Venemaaga: „Kui Euroopa Liidu majanduskasvuks prognoositakse 0,5-1 protsent, siis Venemaal on sama number 4-4,5 protsenti. Euroopa Liidu meetmetest hoolimata on selge, et raha liigub sinna, kus ei ole seisak, vaid kasv."

Neivelt rääkis, et sageli me ei hooma, kui suur on Peterburi. „Peterburis on väga suur turumaht, kiiresti arenev tööstus - laeva- ja autoehitus jne, oluline transpordisõlm ja üha tõusvas joones areneb turism, sealhulgas hotellimajandus. Enamus turiste tuleb Eestisse laevadega möödaminnes, olles teel Peterburi. Kui võrrelda näiteks põhjanaabritega, siis on Peterburis esindatud näiteks kõik suuremad Soome ettevõtted. Meie pank on Peterburis teine-kolmas pank - olukorras, kus tegutseb ligikaudu 120 panka, ja meil on miljon eraisikust klienti."

Meie eelis oli ja õnneks on ka veel olla aknaks Euroopasse, aga selle asemel oleme muutunud tagahooviks.

Indrek Neivelt tõdes, et Eesti majanduspotentsiaali pärsib kõige rohkem transpordi vähenemine: „Kui me ei tee mingeid olulisi muudatusi, siis mängime oma potentsiaali maha. Me muudkui räägime, kuid midagi ei tee. Vene inimestele, kes vanemad kui 35, on väga head ja helged mälestused Tallinnast, noorematele on aga Tallinn nagu mis tahes teine välismaa linn. Nii võivad turistid ära kaduda, kui selle nimel kohe tegutsema ei hakata."

 

 

VI Keskerakonna jokker

 

Kuues põhjus, miks hääletada Keskerakonna poolt, on erakonna esimees Edgar Savisaar. Võib julgesti öelda, et erakonna esimehel on see kutsumine ja võimine,  võimed ja karisma kõik need eesmärgid teostada. Vahest tundub, et see misjon on lausa metafüüsiline - ülevalt antud. Savisaar on otsekui Carl Robert Jakobson - küll tunnustatud, aga kõigi ja eriti suurte erihuvidele komistuseks.

Aga ainult esimees ei tee erakonda. Ja siit tuleb ka seitsmes põhjus.

 

 

VII Kaader otsustab kõik

 

See vahepealkiri ei ole seekord tsitaat kurjalt onult, vaid tõsiasi - olm, mida me vältida ei saa.

Eks igas erakonnas ole palju erinevaid inimesi. Keskerakond on jätkuvalt Eesti suurim erakond, kus on palju väärikaid inimesi. Ja nad on aastaid teinud oma tööd hästi, olles pidevalt pealiinimeedia tule all - ehk siis sõjaseisukorras. Tegelikult on nad meie aja kangelased.

Veel võrgutavad meid europaradiisi tulukesed. Aga kui näeme, et seda ei tule liberaalses turumajanduses, siis pole kaugel aeg, kus keegi ei tea enam kedagi, kes EI hääletaks Keskerakonna poolt.

Sest vaid need ideed ja need raskustes karastunud inimesed võivad meid päästa. Muidu aga laulgem pärast märtsiile: „Jää hüvasti, Eesti Vabariik!"

Paraku pole meil valikut: kas Keskerakond või - head teed, iseseisev Eesti!

Valik on meie.

 

[fototekst]

VALIMISKAMPAANIA:  Kuigi inimesed sageli kurdavad, et „poliitikute näod tüütavad kampaaniate ajal ära", on see vaba demokraatliku ühiskonna loomuomane toimimisreegel. Kõik katsed kandidaatide suid sulgeda viitavad teiste jõudude domineerimissoovile.

 Viimati muudetud: 08.09.2010
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail